Ile kosztuje wywóz szamba?

Ceny za wywóz szamba zaczynają się od 90-100 złotych w przypadków pojazdów o mniejszej pojemności (3-4m3). 250 złotych zapłacimy za pojazd asenizacyjny o pojemności 10m3. W przypadku mniejszych pojemności płacimy około 30 złotych za m3, a przy większych cena schodzi do 25 złotych za m3. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie stawki są o około 20% większe niż w innych dużych miastach (Łódź, Gdańsk, Katowice, Poznań, Kraków). W przypadku regularnego korzystania z usług jednej firmy, możemy próbować ubiegać się o jakieś zniżki. Dla przedsiębiorców stały klient to duża wygoda, więc niektórzy będą gotowi na ustępstwa cenowe.

Dla osób, które dopiero będą budować szambo krótko przedstawimy dostępne opcje. Można wybrać szambo ekologiczne, tradycyjne i przydomową oczyszczalnię ścieków. Ta ostatnia to rozwiązanie najbardziej nowoczesne, ale dosyć skomplikowane, więc nie będziemy go omawiać w tym tekście.

Szambo ekologiczne

Często szambo ekologiczne opisywane jest jako przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jednak są to dwie różne rzeczy. Szambo ekologiczne tak samo jak szambo tradycyjne to zbiornik bezodpływowy, który trzeba regularnie opróżniać. Szambo ekologicznego wykonane jest z wysokiej jakości plastiku lub betonu. W przeciwieństwie do tradycyjnych zbiorników, jest ono wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia. Jego żywotność określana jest na kilkadziesiąt lat. W przypadku szamb tradycyjnych często już po kilku latach następuje rozszczelnienie, powodujące wyciek ścieków poza szambo, do gruntu a nawet do wód gruntowych. Dlatego coraz częściej stosuje się szamba ekologiczne, które nie powstają na miejscu (tak jak szamba tradycyjne), a są przywożone jako gotowy produkt. Najczęściej mają one pojemność 6-10 m3 i składają się z jednej albo dwóch komór. Przewagą zbiorników ekologicznych nad tradycyjnymi jest częstotliwość opróżniania. Wystarczy robić to raz na kilka miesięcy, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych, co 2-3 tygodnie. Jest to znaczna oszczędność pieniędzy jak i czasu. A jak wyglądają ceny takich zbiorników? Tańszy jest ten wykonany z betonu. Najmniejsze (poniżej 5-6 m3) to koszt rzędu 1000-1200 złotych. Za szamba o pojemności 10-12m3 będziemy musieli zapłacić 2000-2500 złotych.

Szambo tradycyjne

Szambo to betonowy zbiornik, rzadziej wykonywane jest z cegieł lub tworzywa sztucznego. Główna część to bezodpływowy zbiornik, do którego ścieki doprowadzane są rurą. Szambo opróżniane jest przez właz. Montowana jest także rura wywiewna, dzięki której zachowana jest cyrkulacja powietrza. Wielkość szamba powinna być dopasowana to ilości domowników. W przypadku 1-2 osób może być to zbiornik wielkości 5-6 m3. Natomiast dla większej rodziny np. pięcioosobowej zaleca się szambo 12m3. Największym mankamentem tego typu szamb, jest rozszczelnienie. Po paru latach użytkowania rozszczelniają się spoiny, a ścieki uciekają do gruntu. W takiej sytuacji trzeba będzie wezwać fachowca, który uszczelni szambo. Jednak nie zawsze od razu zorientujemy się, że szambo straciło swoją szczelność (ścieki mogą wyciekać powoli).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*