Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego?

Osiemnaste urodziny to znaczące wydarzenie w życiu człowieka. Formalnie wkracza on w dorosłość, która wiąże się zarówno z przywilejami, jak i nowymi obowiązkami. Dzięki skończeniu osiemnastki można brać w Polsce czynnie udział w wyborach (samorządowych, prezydenckich i parlamentarnych) oraz biernie do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. To także możliwość kupienie legalnie alkoholu i papierosów. Do poświadczenia pełnoletności najczęściej używa się dowodu osobistego, który trzeba wyrobić w odpowiednim urzędzie. Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego? Mamy dobrą wiadomość: nic. Niezależnie czy wyrabiamy go pierwszy, czy wymieniamy stary na nowy lub go zgubiliśmy, nie musimy za niego płacić. Do 2010 roku przy wyrabianiu dowodu osobistego trzeba było uiścić opłatę w wysokości 30 złotych. Jednak uznano, że nie powinno się obarczać obywatela opłatami za dokument, który jest wymagany prawnie. Od ośmiu lat wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne!

Co potrzebujemy do wyrobienia dowodu osobistego?

Jeśli skończyliśmy 18 lat, to jesteśmy zobowiązani do wyrobienia dowodu osobistego. Tak jak napisaliśmy wcześniej jest to całkowicie bezpłatne. Żeby otrzymać dowód należy złożyć wniosek o jego wydanie. Możemy go pobrać poprzez internet lub otrzymać w dowolnym urzędzie gminy. Wniosek możemy złożyć w urzędzie lub poprzez internet. Należy dołączyć kolorowe zdjęcia na papierze fotograficznym. Musi być ono aktualne (zrobione maksymalnie w ciągu pół roku przed złożeniem wniosku). Na zdjęciu musi być widoczna cała głowa i góra barków, a większość zdjęcia powinna zajmować twarz (70-80%). Nie możesz mieć na sobie nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Zarost jest dopuszczalny jeśli nie utrudnia identyfikacji osoby na zdjęciu, jednak najlepiej dostarczyć fotografię bez niego. Dopuszczalne jest nakrycie głowy wymagane przez Twoją religię, ale tylko w przypadku odsłoniętej twarzy. Jeśli masz wątpliwości jak dokładnie ma wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego to na stronie obywatel.gov można znaleźć ich prawidłowe przykłady.

Dowód osobisty dla dziecka

Nie tylko osoby pełnoletnie mogą posiadać dowód osobisty. Jeśli chcemy wyjechać z dzieckiem za granicę, musi ono mieć paszport lub właśnie dowód osobisty. Dzięki niemu będzie ono mogło wyjeżdżać do innych krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen. W innych przypadkach konieczny będzie paszport. Czy wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka coś kosztuje? Tak samo jak w przypadku dorosłych nie trzeba wnosić żadnych opłat. Od 2015 roku do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka wymagana jest obecność tylko jednego rodzica. Do opuszczenia kraju przez dziecko wymagana jest jednak zgoda obojga rodziców (posiadających prawa rodzicielskie). Ważność dowodu osobistego jest różna zależnie od wieku dziecka. W przypadku dzieci poniżej 5 lat jest to 5 lat, a dla starszych 10 lat. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka można złożyć w urzędzie gminy lub poprzez internet na platformie ePUAP (wymagany jest profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*