Ile kosztuje wylanie posadzki z materiałem?

Budowa domu to zadanie wymagającego ogromu pracy, czasu i cierpliwości. Do różnych etapów budowy zatrudnia się innych fachowców. W poniższym artykule omówimy koszt wykonania podłogi i przebieg tego procesu krok po kroku. Przejdźmy od razu do wydatków, jakie nas czekają. Cena wylewki betonowej z izolacją akustyczną i styropianem to 70-100 złotych za metr kwadratowy. W koszt wliczona jest robocizna, jak i materiały potrzebne do wykonania wylewki. Dolna granica ceny za usługę to głównie wschodnie województwa, w mniejszych miastach. Najwięcej zapłacimy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Za wylewkę jastrychową z izolacją termiczną zapłacimy mniej, bo 60-70 złotych. Sama wylewka samopoziomująca to około 25 złotych za m2.

 

Jak wygląda wykonanie podłogi?

Podłogę na gruncie wykonuje się z kilku warstw. Pierwsza to podsypka wykonana ze żwiru i piasku. Taka warstwa musi być dokładnie ubita i równa. Następnie tworzy się płytę betonową. Beton można przygotować samemu lub zamówić gruszkę z wytwórni. Cena brutto za beton klasy C12/15 to około 250-300 złotych za m3. Po wylewaniu betonu będziemy musieli odczekać 10-15 dni. Jest to czas konieczny na związanie się betonu. Nie należy tego procesu przyspieszać. Po odczekaniu odpowiedniego czasu możemy przejść do izolacji mającej zatrzymać wilgoć. Wykonujemy ją z dwóch warstw papy, którą kładziemy na suchy beton. Konieczna będzie również izolacja termiczna, do której użyjemy płyt z polisterynu ekstrudowanego. Nadają się one do izolacji obwodowej podłóg i ścian, ław fundamentowych, muru warstwowego, ale także do konstrukcji ścianek działowych. Grubość takich płyt wynosi kilka do kilkunastu centymetrów. Na koniec wykonujemy podkład podłogowy o grubości około 5 centymetrów (w przypadku podkładu tradycyjnego). Podkład tradycyjny można wyrównać za pomocą masy samopoziomującej o grubości do 10 mm. Nadaje się ona świetnie do podłóg wymagających bardzo równego podłoża (np. do paneli). Do podkładu można także użyć płyt kartonowo-gipsowych, które również zapewnią nam idealne wyrównanie powierzchni.

Wykonanie wszystkich warstw podłogi może nie jest najbardziej skomplikowanym zadaniem przy budowie domu, ale wymaga pewnej wiedzy. Zanim zajmiemy się pracą, przemyślmy czy damy radę bez pomocy fachowca. Robiąc to samemu na pewno zaoszczędzimy sporo pieniędzy, jednak nasze błędy mogą spowodować, że podłoga będzie przepuszczać wilgoć i nie trzymać odpowiednio ciepła. Dlatego warto, żeby prace nadzorował ktoś z odpowiednią wiedzą na ten temat.

Przykładowe ceny innych usług budowlanych:

Murowanie cegłami 40-50 złotych za m2
Tynkowanie tradycyjne 30-40 złotych za m2
Położenie gładzi gipsowej 30-40 złotych za m2
Montowanie sufitu podwieszanego 50-70 złotych za m2
Układanie płytek 50-100 złotych za m2
Układanie paneli podłogowych 20-30 złotych za m2
Układanie wykładziny dywanowej razem z jej klejeniem 20-30 złotych za m2
Docieplanie ścian zewnętrznych (robocizna + materiały) 120-150 złotych za m2.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*