Ile kosztuje wykończenie domu?

Ile kosztuje wykończenie domu?

Podanie nawet przybliżonej kwoty za wykończenie domu pod klucz jest zadaniem bardzo trudnym. Projekty domów są bardzo zróżnicowane, jak i zróżnicowane są wymagania ich właścicieli. W jednym wypadku klient zażyczy sobie mieć trzy łazienki i materiały najwyższej jakości, inny z kolei będzie ciął koszty na każdym kroku. W bardzo dużym przybliżeniu koszt wykończenia domu o powierzchni 100-200 metrów kwadratowych można szacować na 1000 złotych za 1m2. Mówimy tutaj o przejściu ze stanu deweloperskiego do tego „pod klucz”. Poniżej omówimy koszt wykończenia niektórych pomieszczeń oraz podłóg, ścian i sufitów.

Koszt podłóg

Do wykończenia podłóg będą nam potrzebne takie materiały jak płytki, panele, klej do płytek, fuga, listwy progowe i przypodłogowe itp. Razem to koszt około 8-10 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt robocizny, czyli kolejne 6-10 tysięcy. Sumy te mogą się mocno wahać w zależności od fachowca.

Koszt ścian i sufitów

Najwięcej wydamy tutaj na tynkowanie ścian i nakładanie gładzi szpachlowej. Sama robocizna przy tynkowaniu to 10-15 tysięcy złotych i około 10 tysięcy za nakładanie gładzi. Do tego dochodzi cena materiałów budowlanych: zaprawa tynkarska 3-4 tysiące złotych i gładź gipsowa 2-3 tysiące. Łączny koszt to 25-30 tysięcy złotych.

Malowanie ścian to jeden z mniejszych kosztów przy wykańczaniu domów. Nie powinien on przekroczyć 2 tysięcy, a często zmieścimy się w kwocie tysiąca złotych za materiały. Jeśli chcemy to komuś zlecić, to wydatek wzrośnie kilkukrotnie. Za m2 malowanej ściany zapłacimy nie mniej niż 11-12 złotych, a w przypadku większych miast 13-14 złotych. W przypadku domku mieszkalnego o powierzchni 100 metrów kwadratowych będzie to koszt około 4-5 tysięcy złotych. W każdym pomieszczeniu trzeba pomalować 4 ściany i sufit, więc powierzchnie domu trzeba pomnożyć razy trzy.

Koszt wykończenia kuchni

Do kuchni będziemy potrzebowali przede wszystkim mebli, zmywarki, lodówki, piekarnika, płyty grzewczej i zlewozmywaka. Do tego trzeba doliczyć hydraulikę i elektrykę. W zależności od naszych wymagań zapłacimy 12-20 tysięcy złotych. Najdroższe z tego będą meble kuchenne, w dalszej kolejności lodówka i zmywarka.

Koszt wykończenia łazienki

Łazienka w teorii powinna być tańsza niż kuchnia. Jeśli chodzi o robociznę, to będziemy musieli zapłacić za położenie kafelków, montaż umywalek, wc, kabiny prysznicowej lub wanny. Razem z materiałami (umywalka, wanna, kabina prysznicowa itd.) mamy szansę zmieścić się w kwocie 10 tysięcy złotych.

Przewidzenie dokładnych kosztów wykończenia domu jednorodzinnego przypomina wróżenie z fusów. Szacunki mogą różnić się o 30-60% od końcowego podsumowania wydatków. Zmieniają się ceny materiałów i robocizny, czasem nie przewidzimy jakichś wydatków albo zmienimy koncepcję. Dlatego trzeba być zawsze przygotowanym na wzrost kosztów i mieć zapas w budżecie. Trudniej to zrobić w sytuacji, kiedy dom jest wykańczany w szybkim tempie i środki są potrzebne z dnia na dzień. Jeśli wszystkie prace wykonujemy powoli, to łatwiej przygotować się na nieprzewidziane wydatki.

3 Komentarze

  1. Zauważyłem, że wyliczenia mocno rozmijają się z rzeczywistością i to nie o 10 czy 20%, ale zdecydowanie więcej. U mnie wyszło o jakieś 40%. Po pierwsze zużywa się więcej materiałów, a jeśli wykańczamy przez dłuższy czas to koszty materiałów i robocizny też potrafią wzrosnąć. Smutna rzeczywistość to jest.

  2. Też to zauważyłem. Niestety prawie nigdy nie zmieścimy się w planowanych budżecie, a szansa że wydamy mniej to jakieś 0,0001% 🙂 Trzeba zostawić sobie jakiś margines błędu, mając doświadczenie z remontami i budowami będziemy mogli to w miarę dobrze ocenić.

  3. U mnie budowa domu to była istna studnia bez dna. W ogóle moje wyliczenia początkowe nie pokryły się z rachunkami końcowymi. Co parę dni okazywało się, że trzeba kupić więcej materiałów, a majster liczy sobie za robociznę nie tyle ile powiedział…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*