Ile kosztuje wychowanie dzieci

ile kosztuje wychowanie dziecka

Centrum im. Adama Smitha co roku w dniu 1 czerwca prezentuje raport przedstawiający koszty wychowania dziecka w Polsce(do momentu, w którym osiągnie ono 18 lat). Szacowanie kosztu wychowania dzieci w Polsce jest utrudnione, ponieważ wciąż odpowiednich brakuje danych. Wg raportu przedstawionego w roku 2017, wydatki na wychowanie jednego dziecka wynoszą między 176 a 190 tysięcy złotych, 316 a 350 tysięcy w przypadku dwójki dzieci. Z kolei trójka dzieci to koszt średnio między 421 a 460 tysięcy. Z każdym kolejnym dzieckiem kwota przypadające na jednego potomka spada. Jest to związane między z oszczędnościami na ubraniach czy zabawkach. Dodatkowo rodziny wielodzietne z niskimi dochodami mogą liczyć na większe świadczenia. A jak Polska wygląda na tle innych krajów? Przykładowo wychowanie jednego dziecka w Stanach Zjednoczonych to od 165 do 245 tysięcy dolarów (wg kursu dolar na dzień 8 maja 2018 to od 588 tysięcy do 873 tysięcy złotych). Trzeba jedna pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych ukończenie prywatnej uczelni to minimum 100 tysięcy dolarów. Porównując do innego europejskiego kraju, Wielkiej Brytanii, koszt wychowania dziecka w Polsce również wypada korzystnie. Tam trzeba liczyć się z wydatkiem ponad 100 tysięcy funtów (w przeliczeniu około 500 tysięcy złotych).

Typy kosztów wychowania można podzielić na żywność, odzież, opiekę, wydatki domowe oraz inne (rozrywka, kieszonkowe itd.). Zdecydowanie największy udział w kosztach to oczywiście żywność. Każdy człowiek musi spożywać codziennie odpowiednią ilość pokarmów. Takie wydatki jak ubrania, obuwie, lekarstwa, bilety do kina, zabawki pojawiają się od czasu do czasu. W przypadku ubrań czy zabawek często można liczyć na pomoc rodziny lub znajomych, którzy mają starsze dzieci.

Pomoc dla rodzin z dziećmi

Od 2016 roku w Polsce działa program Rodzina 500 plus. Jest to obecnie najpowszechniejsze świadczenie dla rodzin posiadających dwójkę lub więcej dzieci. Na dodatkową pomoc mogą liczyć rodziny znajdujące się w ciężkiej sytuacji materialnej. Ustalone są zasady określające wielkość wsparcia. Rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 674 złotych miesięcznie mają możliwość pobierania dodatkowych świadczeń. Wielkość tych świadczeń zależy od liczby dzieci i ich wieku, a także tego czy wychowuje je samotny rodzic. I tak rodzina z jednym dzieckiem może liczyć na 618, 989 lub 1589 złotych, w zależności czy dziecko ma mniej niż rok, 1-6 lat lub 6-18 lat.
Samotny rodzic z jednym dzieckiem dostaje dodatkowo 185 złotych, z dwójką bądź trójką 370 złotych miesięcznie. Samotny rodzic wychowujący trójkę dzieci, w tym jedno mające mniej niż rok, może liczyć nawet na około 3250zł (świadczenia rodzicielskie, program Rodzina 500+, zasiłek rodzinny, dodatek do zasiłku z tytułu wychowywania w rodzinie wieloletniej oraz dodatek dla samotnego rodzica). Dodatkową korzyścią jest jednorazowe becikowe wynoszące 1000 złotych. Becikowe przysługuje w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza 1922 złotych netto. Wniosek trzeba złożyć w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*