Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Wesele to niezwykle ważne wydarzenie w życiu pary biorącej ślub. Planowane jest wiele miesięcy wcześniej, a nie kiedy nawet dwa lata. Sale weselne rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem, często kilkanaście miesięcy do przodu. Zapraszana jest bliższa i dalsza rodzina, a także najważniejsi znajomi. Ślub i część wesela uwiecznia fotograf i kamerzysta, a gości zabawia wodzirej z zespołem lub didżej. Takie wydarzenia wzbudza nie tylko podziw, ale także niesie za sobą spore wydatki. Ile kosztuje wesele na 100 osób? Biorąc pod uwagę średnie ceny, można przyjąć, że jest to kwota 30-40 tysięcy złotych. W takim budżecie nie zmieszczą się żadne wygórowane ekstrawagancje, ale będzie to ładne wesele na poziomie. Poniżej szczegółowo opiszemy, z jakimi wydatkami muszą się liczyć państwo młodzi.

Zanim weźmiecie ślub i zostanie wyprawione wesele, trzeba zaprosić wszystkich gości. Jedno zaproszenie będzie kosztowało 5-10 złotych, a wysłanych zostanie ich 60-70. Daje to łączny wydatek 300-400 złotych. Następnie można przejść do wyliczeń dotyczących ubioru. Suknię ślubną, garnitur i buty dla obojga będziemy mogli kupić za 4-5 tys. Panna młoda potrzebuje bukiet, na który wydamy 200-300 złotych. Nie można zapomnieć o fryzjerze i makijażu, to kolejne 200-300 złotych.

Największy wydatek to tzw. talerzyki i alkohol. Za talerzyk dla pojedynczej osoby przyjmijmy 150 złotych, oczywiście cena jest bardzo zróżnicowana w zależności od miasta i sali weselnej, ale nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem takiej oferty cenowej. Na alkohole (głównie wódka, ale też i wino) powinniśmy przeznaczyć 3-4 tys. złotych. Co dalej? Nie może zabraknąć tortu, który może kosztować nawet 500 złotych. Do tego dochodzą ciasta, na które przeznaczymy podobną kwotę.

Jakie wydatki musimy jeszcze uwzględnić? Nie można zapomnieć o zespole muzycznym. Rozsądnie jest zarezerwować na ten cel przynajmniej 2000-2500 złotych. Wyprawiając wesele, chcemy je jak najlepiej wspominać, dlatego nie można zapomnieć o kamerzyście. To kolejne 1500 złotych. Jest jeszcze sporo różnych, mniejszych i większych wydatków. W kościele księdzu za sakrament ślubu dajemy co łaska (zwyczajowo około 500 złotych, ale to zależy od parafii). W Urzędzie Stanu Cywilnego będziemy musieli uiścić różnego rodzaju opłaty (około 150 złotych).

Wesele to wielkie przeżycie nie tylko dla pary młodej i ich rodziców, ale także dla wszystkich najbliższych, którzy życzą młodym jak najlepiej. Dlatego to wydarzenie przygotowywane jest z jak największą starannością, a wszystko planowane jest na długie miesiące przed. W końcu większość ludzi ma tylko jedno wesele w całym życiu. Decydujemy się resztę swoich dni spędzić z jedną ukochaną osobą, więc tę decyzję chcemy świętować w jak najlepszej oprawie. To jednak niesie ze sobą duże koszty. Należy ze szczegółami zaplanować wszystkie wydatki, żeby nie okazało się, że nie podołamy finansowo. Na szczęście w Polsce jest tradycja dawania w prezencie pieniędzy, dlatego często całość kwoty wydanej na wesele zwraca się.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*