Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Uzbrojenie działki to doprowadzenie prądu, gazu, wody oraz kanalizacji. Działki już uzbrojone są przeciętnie o 20% droższe niż te nieuzbrojone. Zdecydowanie wygodniejsze jest kupienie działki już uzbrojonej, co zaoszczędzi nam wysiłku i czasu. Co jednak, jeśli mamy działkę bez prądu, gazu i wody? Całkowita cena przyłączenia wszystkich mediów to około 20-25 tys. złotych.

Uzbrojenie działki w prąd
Standardowo formalności zaczynamy od złożenia wniosku do zakładu energetycznego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Do tego wniosku należy dołączyć szereg różnych dokumentów m.in. plan sytuacyjny. Warunki przyłączenia otrzymamy dopiero po kilku miesiącach. Po podpisaniu umowy należy uiścić opłatę przyłączeniową. Po stronie zakładu energetycznego leży wykonanie przyłącza do granicy naszej posesji. My sami wykonujemy wewnętrzną linię zasilającą, czyli w praktyce doprowadzamy kable z granicy działki do naszego domu. W większości przypadków za przyłącze prądu zapłacimy około 4-5 tysięcy złotych.

Uzbrojenie działki w gaz
Formalności zaczynamy od złożenia wniosku o warunki przyłączenia. Gazownia daje odpowiedź zwykle w przeciągu 1-2 miesięcy. Podpisując umowę musimy uiścić opłatę przyłączeniową. Następny koszt to zamówienie projektu, który zostanie przygotowany przez osobę z odpowiednim certyfikatem. Łączny koszt przyłączenia gazu to 8-10 tysięcy złotych.

Uzbrojenie działki w wodę i kanalizację
Wycena uzbrojenia działki w wodę jest bardzo skomplikowana. Zależy od długości przyłącza, projektu i kosztów administracyjnych. W większości wypadków może kosztować kilka tysięcy złotych albo i nawet więcej. Metr przyłącza to koło 300-400 złotych. Do całkowitej jego długości musimy doliczyć również koszt projektu (nawet do tysiąca złotych). Formalności należy rozpocząć od dostarczenia wniosku o podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, do którego dołączamy mapę zasadniczą (w dwóch egzemplarzach). Odpowiedź powinniśmy otrzymać do dwóch tygodni. Jeśli podpisaliśmy już umowę z zakładem to możemy zająć się przyłączami. Wymagany jest projekt wykonany przez osobę z uprawnienia, który przedstawiamy w Zespole Uzgadniania Dokumentacji. Następne koszty to opłaty geodezyjne, opłata za podłączenie przyłącza do sieci oraz warunki zaopatrzenia w wodę. Jeśli nie napotkamy przeszkód to powinniśmy zmieścić się w kwocie 6-10 tysięcy złotych za całość.

Podsumowanie
Osoba, która nigdy nie miała styczności z formalnościami związanymi z uzbrojeniem działki w media, może być zszokowana wszelkimi wymogami. Zwalić z nóg może też całkowity koszt podłączenia prądu, gazu, wody i kanalizacji. Dlatego zalecamy kupowanie działek, które są już uzbrojone. Zaoszczędzi nam to dużo czasu i nerwów. Jeśli chodzi o poszczególne koszty to wyglądają one tak: podłączenie prądu około 4-5 tysięcy, podłączenie gazu 8-10 tysięcy złotych, podłączenie wody i kanalizacji 6-10 tysięcy złotych. Dodając do siebie te kwoty, otrzymamy sumy rzędu 20-25 tysięcy złotych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*