Ile kosztuje utylizacja psa?

Śmierć psa to dla jego właściciela bardzo przykre wydarzenie. Przez kilka lub kilkanaście lat mieszkania pod jednym dachem, bardzo zżywamy się z naszym czworonogiem. Nie trudno sobie wyobrazić, że gdy on odchodzi bardzo cierpimy. Kiedy weterynarz powie nam, że pies jest już bardzo chory i należy go uśpić, ciężko to przeżywamy. Oprócz przygnębienia czekają nas problem utylizacji naszego pupila. Najczęściej przy usypianiu czworonoga weterynarz zapyta nas o to. Ile kosztuje utylizacja psa? W przybliżeniu można podać cenę 10 złotych za każdy kilogram wagi psa. Jeśli ważył on 15 kilogramów, to zapłacimy około 150 złotych. Oczywiście cena zależy od miasta i weterynarza. Możemy także pochować psa na cmentarzu dla zwierząt. Taki pochówek to około 100 złotych za dwa lata plus koszty kremacji, które będą większe niż u weterynarza.

Kremacja psa

Do naszych zwierząt domowych przywiązujemy się równie mocno, co do ludzi. Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Psie czworonogi darzą nas bezwarunkową miłością: czekają na powrót właściciela, cieszą się na nasz widok, szukają ludzkiego towarzystwa. Oczywiście mają swoje wady: niszczą rzeczy codziennego użytku, zdarza im się nabrudzić i czasem nas obudzą w nocy. Jednak ciężko za je winić. Dla większości właścicieli psów nie są to znaczne minusy, ponieważ psie przywiązanie jest wyjątkowe. Gdy przychodzi chwila, w której trzeba pożegnać się z pupilem trudno powstrzymać łzy. Wiele osób zastanawia się wtedy co zrobić z ciałem psa. Rozkłada się ono praktycznie zaraz po śmierci i po pewnym czasie może wydzielać brzydki zapach, a do tego zwabić np. muchy. Im wyższa temperatura, tym szybciej przebiega proces rozkładu. Jak postępować w takiej sytuacji? Dla zachowania higieny załóżmy rękawice (mogą być wykonane z lateksu). Na początek oczyszczamy okolice jamy ustnej i narządów płciowych. Potem możemy owinąć go w koc lub prześcieradło i umieścić w plastikowym worku. Jak najszybciej ciało powinno być umieszczone w chłodni, ponieważ już po paru godzinach może wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach. Jeżeli szczelnie zapakowaliśmy pas i odpowiedni zawiązaliśmy worek, powinniśmy przetransportować go do weterynarza. Tam za opłatą zostanie on skremowany.

Cmentarz dla zwierząt

Kremacja to nie jedyna wyjście. Coraz więcej osób decyduje się na pochowanie swojego pupila na cmentarzu dla zwierząt. Niektórzy mogą uważać to za kontrowersyjne (przypomina to pogrzeb ludzi), ale każdego miesiąca setki osób decyduje się na taki krok. Takie rozwiązanie pozwala na wspominanie zwierzęcia przy grobie i zapalanie zniczy. Osoby, które nie mają rodziny, a przez ostatnie lata mieszkały tylko z psem, mogą w ten sposób zmniejszyć szok towarzyszący rozstaniu z ulubionym pupilem. Cmentarze oferują szereg różnych usług dla właścicieli czworonogów. Jedną z nich jest wykonanie płyty nagrobnej (35×35 centymetrów to koszt około 150 złotych). Grawerowanie to 5 złotych za literę, przy czym minimalne zamówienie to 100 złotych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*