Ile kosztuje utrzymanie konia?

Ile kosztuje utrzymanie konia?

Konie to piękne zwierzęta dające wiele radości swoim właścicielom. Dlatego coraz więcej miłośników jazdy konnej decyduje się na zakup własnego konia. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami, które mogą na początku nie być takie oczywiste. Sam zakup zwierzęcia nie musi być wcale największym wydatkiem. Co prawda będzie to jednorazowo spora kwota, ale potem co miesiąc będziemy musieli płacić za utrzymanie konia, a dodatkowo będziemy musieli kupić różnego rodzaju sprzęt i akcesoria. Ich ceny omówimy w dalszej części artykułu.

Największy comiesięczny wydatek to hotel dla koni, którego koszt to 500-2500 złotych miesięcznie. 500 złotych to kwota za boks bez większych udogodnień. W bardziej luksusowych hotelach znajdą się karuzele dla koni, czworobok konkursowy, myjki, siodlarnie, kryty lonżownik, ujeżdzalnie pisakowe. Te bardziej komfortowe stajnie, mają też infrastrukturę dla ludzi: miejsca hotelowe, kawiarenki itd. To duże udogodnienie dla osób często odwiedzających swoich pupili. Oprócz boksu i jedzenia dla konia będziemy potrzebowali siodło, ochraniacze i inne akcesoria.

Do jazdy na koniu potrzebne będzie siodło. Musi ono być wybrane starannie, ponieważ ma ono największy wpływ na komfort jeźdźca i konia. Istnieje wiele rodzajów siodeł, zależnie od ich przeznaczenia. Są siodła klasyczne, wszechstronne, ujeżdżeniowe, wyścigowe, skokowe, a także dedykowane do polowań czy gry w polo (gra drużynowa, w której zawodnicy na koniach próbują umieścić, za pomocą kijów, piłkę w bramce drużyny przeciwnej). Profesjonalne siodła potrafią kosztować tyle, co nie najgorszy, używany samochód. Nie dziwią ceny rzędu 5-10 tysięcy za sprzęt z najwyższej półki, dedykowanego dla doświadczonych jeźdźców. Jednak dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę zaleca się kupienie siodła tańszego, ale muszą być one solidne i bezpieczne. Będzie to wydatek kilkuset złotych, a często możemy znaleźć używane siodło, co jeszcze dodatkowo zmniejszy koszty.

Cena siodła będzie zależała także od tego, czy czaprak będzie już w zestawie, czy będziemy musieli kupić go oddzielnie. Czaprak służy do ochrony skóry konia przed otarciami i jest podkładany pod siodło. Powinien być wykonany z takich materiałów, żeby się nie odkształcał (szczególnie przy praniu i suszeniu) i był wytrzymały. Czaprak to w większości przypadków wydatek 100-200 złotych, w zależności od użytych materiałów. Te lepsze posiadają wkładkę amortyzującą wstrząsy.

W Polsce jest wielu miłośników jazdy konnej, którzy chcą kupić własnego konia. Jednak sam zakup zwierzęcia często nie jest największym wydatkiem. Sprzęt potrzebny do jazdy, różnego akcesoria i hotel dla konia to często dużo większy koszt. Dlatego trzeba starannie przemyśleć swój budżet i ocenić czy jesteśmy gotowi utrzymywać zwierzę przez następne lata. Sam najtańszy hotel dla czworonoga to przynajmniej 5-6 tysięcy złotych rocznie, co pokazuje, że nie jest to najtańsze hobby. Jednak miłość do koni jest dla wielu osób tak mocna, że nie liczą pieniędzy na nie wydawanych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*