Ile kosztuje szynszyla? Zakup

Szynszyla nie należy do drogich zwierząt. Możemy ją kupić za 100-250 złotych, przy czym ta górna granica dotyczy sklepów zoologicznych. Mniej zapłacimy kupując szynszyle od prywatnego hodowcy, któremu nie zależy na zarobku. Kolejnym wydatkiem będzie zakup odpowiedniej klatki. W zależności od wielkości i wyposażenia zapłacimy 100-300 złotych. Za około 300 złotych dostaniemy klatkę o powierzy 0,5 metra kwadratowego i wysokości metra. Wyposażenie to kuweta i drewniane półeczki, które są bezpieczne dla szynszyli, a także kółko do biegania o średnicy nie mniejszej niż 30 centymetrów.

Poprawna nazwa to szynszyla mała, ale wiele osób nazywa ją w formie męskiej „szynszyl”. Jednak szynszyl to nazwa nieprawidłowa. Co ciekawe większość wyszukiwań w Google zawiera tą błędną nazwę, co oznacza że większość Polaków nie zna prawidłowej formy. Trudno powiedzieć z czego to wynika, ponieważ inne zwierzęta, które nazywane są w formie żeńskiej (np. papuga czy świnka morska) nie są błędnie nazywane w formie męskiej.

Szynszyla mała to gryzoń o niezwykle pięknym i miłym w dotyku futrze. Niestety z tego powodu szynszyle były obiektem polewań, a ich futra obiektem pożądania. Polowania doprowadziły do wyniszczenia większości populacji szynszyli na wolności. Dzisiaj możemy je spotkać w rezerwacie w chilijskiej prowincji Choapa. Są to małe zwierzątka, wielkości królika. Ich masa dochodzi do 400-500 gramów na wolności i 600-800 gramów w hodowli. Szynszyle na wolności prowadzą nocny tryb życia w stadach od kilku do nawet kilkuset osobników. Nory budują w terenach skalnych i właśnie w szczelinach skalnych, grotach i na otwartych przestrzeniach spędzają większość czasu. Rodzice troskliwie wychowują małe, w razie niebezpieczeństwa są agresywne w stosunku do przeciwnika.

Jeśli chcemy hodować szynszyle, zapewnijmy im odpowiednią przestrzeń w klatkach, zawierających półeczki. Optymalna temperatura otoczenia dla tych zwierząt to 18-25°C. Szynszyle potrzebują co jakiś czas ścierać zęby, dlatego dostarczmy im konarów do gryzienia.

 

Jak karmić szynszyle?

Codziennie powinniśmy podawać im garść siana, wkładaną do specjalnej kuli na siano, a także odpowiednią dla nich karmę. Im większe opakowania tym mniej za nie zapłacimy. Dwukilogramowe opakowanie to w zależności od firmy 30-40 złotych. W przypadku zakupu dwudziestu kilogramów możemy dostać duży upust i cena zejdzie nawet poniżej 200 złotych. Jak wybrać dobra karmę? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na skład, ponieważ cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości produktu. Unikajmy produktów zawierających słonecznik, pestki dyni, kukurydzę lub dużą ilość owoców i zbóż. Dobre karmy powinny zawierać mieszankę ziół, które są niezbędnym składnikiem diety szynszyli. Zioła poprawiają odporność i trawienie i są atrakcyjne cenowo. Optymalny skład karmy to około 15% białka, 2-4% tłuszczu i 20-35% włókien. Jak każde zwierzę szynszyle potrzebują do przeżycia wodę. Powinno wystarczy 50 ml na dobę, podawanych w specjalnym poidełku zamocowanym na zewnątrz klatki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*