Ile kosztuje sesja zdjęciowa?

Lubimy wracać do najpiękniejszych chwil naszego życia, dlatego wynajmujemy fotografa na różne okazje: na ślub i wesele, na chrzciny, na pierwszą komunię dziecka. Często robimy sobie sesję zdjęciową dla przyjemności np. żeby uwiecznić uczucie jakie dzielimy ze swoim partnerem. Wykonanie ładnych fotografii i późniejsza obróbka cyfrowa wymaga dużych umiejętności i dobrego sprzętu (aparat, obiektywy, oświetlenie, oprogramowanie graficzne). Dlatego ceny za sesję zdjęciowe mogą sięgać nawet 5-6 tysięcy złotych. Poniżej zamieszczamy orientacyjne koszty przykładowych sesji zdjęciowych:

Sesja portretowa: około 50 złotych za wyretuszowane zdjęcie, minimum 4-5 zdjęć. Przy 10 lub więcej sztukach cena może być obniżona.

Sesja ciążowa: to ile zapłacimy, zależy od miejsca w którym sesja będzie wykonywana, od ilości ujęć i retuszowanych zdjęć. Ceny zaczynają się od 150 złotych i raczej nie przekraczają 600 złotych.

Sesja noworodkowa: zwykle wykonywana u klienta kosztuje 500-1000 złotych. Klient dostaje płytę CD/DVD ze zdjęciami i pamiątkowy fotoalbum. Taka sesja to około 20-30 wyretuszowanych zdjęć.

Sesja chrzcielna: 200-1000 złotych. Cena zależna od długości sesji, ilości ujęć, odbitek i dotyczy zdjęć robionych w studiu fotograficznym, a nie w plenerze.

Sesja ślubna: od 500 złotych za podstawowy pakiet do 5-6 tysięcy za rozszerzony. Ta najniższa cena zawiera zwykle zdjęcia tylko ze ślubu i wesela, jeśli chcemy mieć sesję narzeczeńską w plenerze, to dopłacimy 1-2 tysiące. Ceny fotografów ślubnych są bardzo różne, dlatego omówimy je dokładniej w ostatnim akapicie.

Wszystkie podane kwoty są orientacyjne. Każdy fotograf ma swój własny cennik. W małym mieście zapłacimy mniej niż za znanego fotografa mającego swoje studio w centrum Warszawy. Koszty sesji zależą też od ilości pracy włożonej przez wykonawcę. Możemy nawet nie wiedzieć, że jeden fotograf obrabia zdjęcie w 5 minut, a drugi spędza nad tym godzinę, chcąc wyciągnąć z niego jak najwięcej.

 

Ile kosztuje fotograf ślubny?

Rozpiętość cenowa w przypadku sesji ślubnych jest naprawdę duża. Najtańsze oferty o 500-700 zł, ale są to pakiety w wersji „mini”. Zawierają one zwykle około 100 zdjęć obrobionych cyfrowe i nagranych na płycie CD. Wyższy pakiet to 1,5-2 tys. złotych, a w nim dodatkowo większa ilość zdjęć cyfrowych, odbitki w wybranych formatach, fotoksiążki zawierające kilkadziesiąt stron, galerie internetowe itd. Oba wymienione pakiety zawierają zwykle tylko zdjęcia ze ślubu, błogosławieństwa i wesela. Jeśli chcemy mieć też zdjęcia z wieczoru kawalerskiego/panieńskiego i z sesji narzeczeńskiej, będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu 3-4 tys. zł. Takie sesje często obejmują też cenę fryzjera i kosmetyczki. W zależności od fotografa możemy wybrać gotowe pakiety albo w pewnym stopniu je modyfikować. Często możemy za dodatkową opłatą poprosić o drugiego fotografa na ślub, obrazy na płótnie, fotokalendarze, dodatkowe odbitki. Jeśli nie chcemy, żeby nasze zdjęcia były publikowane w portfolio fotografa, to możliwe że będziemy musieli za to zapłacić.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*