Ile kosztuje rozwód kościelny?

Przed ołtarzem ślubujemy sobie miłość, aż do śmierci. Jednak życie pokazuje, że wytrwanie z małżonkiem przez kilkadziesiąt lat to nie proste zadanie. Ba! Coraz więcej małżeństw kończy się już po roku lub dwóch. Rodzi to dużo konsekwencji, szczególnie jeśli małżonkowie mają dzieci. Decydując się na rozwód cywilny część osób zastanawia się także nad tzw. rozwodem kościelnym. I tutaj pojawia się pytanie: ile kosztuje rozwód kościelny? Żeby na nie odpowiedzieć, trzeba przeanalizować jakie koszty są ponoszone. Na początku będziemy musieli opłacić prawnika, który pomoże nam wnieść skargę rozwodową. Może on nam również pomóc w przygotowaniu materiału dowodowego. Następnym dużym wydatkiem są koszty sądowe, w większości przypadków w granicach 1000-1600 złotych. Zdarza się, że są one umarzane. Zdarzają się sprawy, w którym powoływani są biegli. Tutaj koszty ponosi strona, która takiego biegłego powołuje. Biorąc pod uwagę wszystkie wydatki powinniśmy przygotować się na kwotę minimum 5000 złotych.

Rozwód kościelny to potoczna nazwa, która może wprowadzać w błąd. O ile prawo cywilne zezwala na rozwód dwojga małżonków, o tyle prawo kościelne nie przewiduje takiej procedury. Rozwodem kościelnym nazywa się potocznie unieważnienie małżeństwa zgodnie z prawem kanonicznym. Takie unieważnienie jest dokładnie regulowane i nie każdy może je dostać. W następnym akapicie dokładnie wyjaśnimy w jakich przypadkach można starać się o tzw. rozwód kościelny. Jeśli zamierzasz się o niego starać, to musisz przygotować się na cierpliwość. Normą jest oczekiwanie (proces 1 i 2 instancji itd.) na niego 2-3 lata.

Przyczyny, dla których sąd kościelny może uznać unieważnienie małżeństwa

Jakie są warunki, żeby „rozwód kościelny” doszedł do skutku? Powody dla których małżeństwo może zostać unieważnione, znajdziemy w kanonach Kodeksu Kanonicznego o numerach 1083-1107. Wiek młodociany, impotencja, istniejące małżeństwo z inną osobą, małżeństwo z osobą nieochrzczoną, pokrewieństwo lub powinowactwo, ślub lub profecja zakonna to przyczyny z powodu, których sąd kościelny może orzec unieważnienie małżeństwa. W kanonach 1095-1107 wymienione są braki dotyczące zgody małżeńskiej m.in.: podstęp przy zawieraniu małżeństwa mający wprowadzić przyszłego współmałżonka w błąd, symulacja, niezdolność psychiczna do podjęcia obowiązków małżonka, pozbawienie rozumu. Małżeństwo może być unieważnione przez braki w formie kanonicznej np. dotyczące upoważnienia kapłana. W praktyce zdecydowanie najczęstszym powodem unieważnienie małżeństwa kościelnego jest niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej(kanon 1095 nr 3).

Podsumowanie

Rozstanie się dwojga małżonków nie jest niczym pozytywnym, ale niestety czasem nie ma innego wyjścia. Szczególnie skomplikowane jest to dla osób wierzących, których dotyczą przepisy prawa kościelnego. Mimo rozwodu cywilnego, ślub kościelny jest nadal ważny. W takich przypadkach prawo kanoniczne umożliwia unieważnienie małżeństwa z konkretnych powodów. Koszt rozwodu kościelnego to najczęściej 5000 złotych w górę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*