Ile kosztuje przyłącze gazu?

przyłącze gazu

Własny dom to duży luksus i wygoda. Każdy domownik może mieć swój pokój, goście będą podziwiać piękny salon, samochód parkowany jest w garażu, a w lecie można odpalić grilla w ogródku. Nie będziemy mieli również problemów z sąsiadami mieszkającymi nad nami. Wydawałoby się, że własny dom to same korzyści i stosunkowe spokojne życie. Osoby, które mogą sobie pozwolić na wybudowanie domu, muszą jednak zmierzyć się z wieloma przeszkodami. Szczególnie jeśli kupiona działka budowlana jest nieuzbrojona i trzeba robić to na własną rękę. Przyłącza wody, gazu i prądu to spory koszt, ale także mnóstwo formalności. W tym artykule skupimy się na tym, ile kosztuje przyłącze gazu, ale podamy również przybliżone wydatki na całkowite uzbrojenie działki. Przyłącze gazu to zwykle koszt w przedziale 7-10 tysięcy złotych. Najwięcej wydamy na projekt jego budowy, opłaty geodezyjne i przyłączeniowe, a także na same materiały budowlane.

Przyłącze gazu: poszczególne koszty

Zapewnienie przyłącza gazowego do naszej działki to wydatki związane z materiałami budowlanymi, opłatami geodezyjnymi, za przyłączenie itd. Sam projekt budowy przyłącza to nawet koszt 2-2,5 tysiąca złotych. Wytyczenie przyłącza gazowego i inne opłaty geodezyjne to koszt do 2 tysięcy złotych. Sama opłata przyłączeniowa to kolejne 1,5-2 tysiące złotych. Najmniej zapłacimy za sam odbiór łącza, bo około 150 złotych.

Formalności związane z przyłączeniem gazu do działki budowlanej

Na początek składamy wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Do wniosku dołączamy szereg dokumentów:
– Dokument stwierdzający prawa wnioskodawcy do obiektu, który widnieje na wniosku.
– Zgodę właściciela działki na zainstalowanie przyłącza,
– Decyzję o warunkach zabudowy,
– Mapę zasadniczą z miejscem odbioru gazu w skali 1:500 lub 1:1000.

W ciągu 30 dni gazownia określa warunki przyłączenia (60 dni, jeśli interesuje nas pobór paliwa powyżej 10m3 na godzinę). Następnie składamy wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Na umowie znajdzie się m.in. termin i zakres realizacji przyłączenia, opłata za przyłącze. Później wykonywane jest przyłącze na warunkach określonych w umowie. Może się okazać, że zakład gazowy uzna, że rozbudowa sieci gazowniczej nie opłaca mu się. Wtedy albo wycofamy się z inwestycji, albo będziemy musieli zapłacić 100% kosztów.

 

Podsumowanie

Wykonanie przyłącza gazowego to 7-10 tysięcy złotych. Jeśli uzbrajamy działkę również w przyłącza wody, gazu oraz kanalizację to wydamy około 25 tysięcy złotych. Wiąże się to również z szereg formalności związanych z umowami z konkretnymi podmiotami (gazowania, wodociągi, elektrownia, zakłady kanalizacyjne). Trzeba także uzbroić się w cierpliwość, bo wykonanie poszczególnych przyłączy będzie trwać miesiącami. Pocieszające jest to, że starając się o różne przyłącza, dokumenty się powtarzają. Za jednym razem może zdobyć potrzebne dokumentacje dotyczące zarówno przyłącza gazu, jak i np. przyłącza wody.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*