Ile kosztuje przepisanie mieszkania?

Jeśli chcemy zmienić właściciela naszego mieszkania np. rodzice chcą przepisać mieszkanie na swoje dziecko, musimy wiedzieć o paru formalnościach. Będziemy musieli skorzystać z usług notariusza, co nie należy do najmniejszych wydatków. Maksymalny koszt taksy notarialnej to 2915 złotych licząc z Vatem. Do tego musimy doliczyć opłatę za sporządzenie aktu notarialnego, czyli około 200 złotych. Opłata sądowa to również wydatek 200 złotych. Pozostaje kwestia podatku. Inaczej jest rozliczany, jeśli kupujemy mieszkanie od kogoś obcego, a nie inaczej jeśli dajemy darowiznę w obrębie rodziny.

Czy jeśli darowizna nieruchomości dotyczy rodziny, to podatek będzie naliczony? Wg prawa małżonkowie, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierbowie, macochy i ojczymowie są osobami, którym podatek może być całkowicie umorzony. Jakie formalności trzeba do tego spełnić? W ciągu pół roku po podpisaniu aktu notarialnego należy powiadomić o tym Urząd Skarbowy. Notariusz powiadomi Urząd Skarbowy, jeśli darowizna pochodzi od naszych rodziców. W przypadku darowizny, ze zwolnienia od podatku można skorzystać tylko raz na pięć lat. Czy tylko członkowie najbliższej rodziny wymienieni wyżej mogą ubiegać się o ulgę podatkową? Nie, ale spełnionych musi być kilka warunków m.in. co do wielkości mieszkania, a także narodowości obdarowanego. Dokładna lista obejmuje sześć wymogów, oto one:
– wnioskodawca (obdarowywany) musi być obywatelem Polski.
– wnioskodawca nie jest właścicielem lub współwłaścicielem innego budynku mieszkalnego, chyba że przeniesie własność na zstępnych, gminę bądź Skarb Państwa.
– wnioskodawca nie ma spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu
– wnioskodawca nie wynajmuje innego mieszkania, bądź domu mieszkalnego
– wnioskodawca przez następne pięć lat musi zamieszkiwać w darowanym lokalu
– Darowana nieruchomość nie może mieć większej powierzchni niż 110 metrów kwadratowych.

Jakie darowizny muszą mieć formę aktu notarialnego? Dotyczy to darowizn nieruchomości (w tym mieszkań i domów mieszkalnych), użytkowania wieczystego nieruchomości, praw spółdzielczych i przedsiębiorstw. Akt notarialny nie jest potrzebny przy przekazywaniu pieniędzy w formie gotówki, przelewu czy przekazania samochodu. Wtedy wystarczy zwykła umowa darowizny bez wizyty u notariusza. Jakie dokumenty potrzebne są przy zawieraniu umów poświadczanych przez notariusza? Jeśli darowizna dotyczy nieruchomości, to potrzebny jest dowód własności nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, wypisy z ewidencji gruntów i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy mamy pół roku od momentu podpisania umowy darowizny na zgłoszenie tego Urzędu Skarbowemu. Prawo reguluje też możliwość odwołania darowizny. Kodeks cywilny określa w jakich przypadkach, można ją odwołać. Dotyczy to przede wszystkim rażącej niewdzięczności względem darczyńcy, która wystąpiła już po zawarciu umowy. Drugi przypadek to zmiana w stanie majątkowym darczyńcy, a wykonanie darowizny spowoduje problemy z utrzymaniem się osoby udzielającej darowizny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*