Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

Budowa domu to proces, który nie dość, że trwa miesiącami, to na dodatek systematycznie pochłania spore kwoty, które nie były na początku planowane. Sama budowa to jedno, a drugie to wszelkie formalności z nią związaną. W tym artykule zajmiemy się kwestią przekształcania gruntów. Przekształcenie działki rolnej na budowlaną to powszechny problem dotykający osób pragnących wybudować domek jednorodzinny na zakupionym gruncie. Istnieje ustawa, która opisuje dokładnie ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych w artykule 12 „Opłaty, odszkodowanie i zwrot należności w związku z wyłączeniem gruntu z produkcji” dokładnie reguluje opłaty za wyłączenie gruntu z produkcji. Zależne są one od klasy gleb i ich rodzaju (mineralne i organiczne). Np. za 1 ha gleby klasy I zapłacimy 437175zł, natomiast za 1 ha gleby pochodzenia organicznego klasy VI będzie to kwota 87435 złotych. Jeśli wyłączamy z produkcji rolnej grunt mniejszy niż 500 metrów kwadratowych (0,05 hektara) to nie będziemy musieli uiszczać żadnych należności, w przypadku budynku jednorodzinnego. To samo dotyczy budynków wielorodzinnych, przy czym jest to 200 metrów kwadratowych (0,02 hektara) za każdy lokal mieszkalny.

Jeśli nasza działka znajduje się na terenie gminy, która nie ma planu zagospodarowania i w najbliższym czasie nie będzie on przygotowywany, będzie nam bardzo trudno o odrolnienie działki. W przypadku kiedy taki plan zagospodarowania istnieje, określa on, co możemy na swojej działce wybudować. Zanim zaczniemy budowę, będziemy musieli odrolnić ziemię i wyłączyć działkę z produkcji rolnej. Wniosek o wyłączenie działki z produkcji rolnej musi mieć dołączony akt notarialny potwierdzający własność działki, wypisy z rejestru gruntów i z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz kopię mapy działki i projekt jej zagospodarowania (z zaznaczeniem terenu wyłączonego z produkcji rolnej).

Jeśli chcemy dokładnie obliczyć jakie opłaty musimy uiścić w związku z przekształceniem działki rolnej na budowlaną, powinniśmy dokładnie przeczytać artykuł 12 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Określa on dokładne kwoty należności za działki położone na glebach pochodzenia mineralnego i organicznego (od 87435 złotych za glebę klasy VI do 437175 złotych za klasę I), ale także należności za wyłączenie z produkcji 1 hektara gruntu leśnego bez drzewostanu (od 250 złotych za bury suche lub bagienne do 2000 złotych za lasy świeże, wilgotne, łęgowe i górskie i olsy jesionowe i górskie. Tak jak wcześniej pisaliśmy obowiązek uiszczenia opłat rocznych i należności nie dotyczy wyłączenia gruntów cele budownictwa mieszkalnego do 500 metrów kwadratowych dla budynku jednorodzinnego i do 200 metrów na każdy lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym. Zanim wykupimy działkę warto dowiedzieć się czy w tej konkretnej gminie istnieje plan zagospodarowania. Jeśli nie to odrolnienie działki może być misją nie do wykonania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*