Ile kosztuje proteza zębowa stała?

Według statystyk 40% Polaków po 65 roku życia jest całkowicie bezzębna. Pokazuje to skalę problemu w braku uzębienia i osób starszych. W pewnym momencie życia będziemy musieli pomyśleć nad protezą zębową. Do wyboru jest proteza stała i wyjmowana. Proteza stała oparta jest na pozostałych zębach lub implantach. Cechują ją większa wygoda w porównaniu do protez wyjmowanych. Proteza stała, która jest stabilizowana na implantach, kosztuje pomiędzy 7 a 15 tysięcy złotych, w zależności od ilości implantów, miasta i wykonującego protezę stomatologa. Zdecydowanie tańsze są protezy wyjmowane.

 

Ceny różnych protez

Najmniejsza jest cena protez akrylowych (500-1500 złotych). Najtańsze protezy akrylowe mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie są one za komfortowe w użyciu, pacjentowi może być trudno przyzwyczaić się do tego ciała obcego. Co ciekaw część ludzi jest uczulona na akryl i w ich przypadku stosuje się inny materiał do wykonania takiej protezy.

Droższe są protezy szkieletowe, a ich cena waha się pomiędzy 1000 a 3000 złotych. Wykonamy je tylko prywatnie, ponieważ nie są refundowane przez NFZ. Proteza szkieletowa jest znacznie wygodniejsza od akrylowej, ponieważ lepiej przylega. Takie też jest zdanie osób, które zamieniły protezę akrylową na szkieletową. Kolejną jej zaletą jest nieuszkadzanie zębów przy jej użytkowaniu.

Alternatywą dla dwóch wyżej wymienionych rozwiązań jest proteza nakładkowa. Zapłacimy za nią drożej, bo 1500-3500 złotych i nie mamy szans na refundację przez NFZ. Proteza nakładkowa opiera się na korzeniach zębów lub na implantach pacjenta. Również ona jest stosunkowo wygodna.

Wszelkie usługi związane z tworzeniem protez są dość kosztowne. Wygodna w codziennym użytku proteza stała to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dla zwykłego emeryta jest to kwota nie do zdobycia, więc większość Polaków decyduje się na tańsze protezy ruchome. Jednak są one zdecydowanie mniej wygodne i mogą być uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Ich koszt waha się od 500 do 3500 złotych w zależności od rodzaju protezy. Najtańsze i najmniej wygodne są te wykonane z akrylu. Bardziej nowoczesne i zdecydowanie droższe są protezy szkieletowe i wyjmowane. Jednak jeśli nie mamy pieniędzy, to możemy ubiegać się o refundację protezy przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy to jedynie najtańszych rozwiązań z protezami akrylowymi.

Ceny protez są kolejnym argumentem przemawiającym za starannym dbaniem o nasze zęby. Regularne, codzienne szczotkowanie oraz nitkowanie to konieczność. Nie można również zapominać o wizytach u stomatologa, przynajmniej dwa razy w roku. Dzięki temu zapobiegniemy zbyt dużemu rozwojowi próchnicy. Mimo grożących konsekwencji zaniedbywania higieny jamy ustnej, wielu Polaków nie myje zębów po każdym posiłku, a na dodatek umawia się na wizyty u dentysty, tylko wtedy kiedy ból zęba jest nie do zniesienia. Zanim będziemy zmuszeni do noszenia protezy zębowej, zmieńmy nasze złe nawyki na dobre!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*