Ile kosztuje projekt kuchni?

Ile kosztuje projekt kuchni?

Jeśli chcemy, żeby nasz dom czy mieszkanie wyróżniało się, to warto skorzystać z usług architekta wnętrz. Dostosuje on projekt do wymiarów kuchni i naszych wymagań. Powstanie coś unikalnego, co będzie odróżniać się od gotowych projektów dostępnych za kilkaset złotych. Na pewno będzie to rozwiązanie droższe niż projekt z szablonu. W zależności od renomy projektanta, miasta, złożoności projektu cena będzie wahać się od około 50 złotych do 300-400 złotych za metr kwadratowy. Ta najniższa kwota dotyczy projektu częściowego, w którym mamy kilka wariantów układu, wizualizację kuchni i rysunki techniczne (także elektryki i hydrauliki). Jeśli będziemy chcieli dostać kosztorys wszystkich prac, będziemy musieli liczyć się z większym kosztem projektu.

Koszt wykończenia kuchni

Kiedy już mamy projekt, możemy przejść do wprowadzania go w życie. W przypadku kuchni wielkości 15-20 metrów kwadratowych powinniśmy liczyć się z kosztami rzędu 12-20 tysięcy wliczając w to projekt aranżacji. Zacznijmy od części robocizny: położenia płytek na podłodze i ścianach, malowanie, montaż oświetlenia to około 1500-2000 złotych. Jakie materiały będziemy musieli kupić? Płytki na podłogę i ściany, do tego fuga i klej do płytek. Grunt na podłogę i ściany, farby, lampy, meble kuchenne, do tego stół z krzesłami, płyta grzewcza z piekarnikiem, lodówka, zmywarka, mikrofala, zlewozmywak, drzwi, ewentualne rolety. Ceny tych elementów bardzo się różnią w zależności od modelu, ale możemy liczyć w przybliżeniu 10 tysięcy na zakup wszystkiego. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty hydrauliki i elektryki i zaczniemy zbliżać się do 15 tysięcy złotych.

Projektowanie kuchni w Ikei

Mamy dla Was pewną ciekawostkę. Do osób chcących zaprojektować swoją kuchnię z pomocną ręką wyszła Ikea. W cenie 350 złotych (300 złotych dla klubowiczów IKEA Family) może otrzymać projekt podstawowy od ich projektanta wnętrz. Co obejmuje ta cena? Pomiar pomieszczenia (dojazd w promieniu 25 kilometrów od sklepu gratis, a powyżej 25 kilometrów 1 zł za każdy kilometr liczony w obie strony), wykonanie trzech projektów kuchni i dwa spotkania w sklepie IKEA. Za projekt kompleksowy zapłacimy 45 złotych za metr kwadratowy (40 złotych dla klubowiczów IKEA Family). Tu również dojazd do 25 kilometrów jest wliczony w cenę, otrzymamy dwa projekty i dwa razy spotkamy się z pracownikami w sklepie IKEA. Może także zamówisz konsultacje projektowe kosztujące 75 złotych za godzinę (50 złotych dla klubowiczów). Na pewno jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ większość mebli będziemy mogli kupić w IKEI, ale oczywiście istnieje możliwość wyboru inny producentów, jeśli dane rzeczy będą pasować wymiarowo do projektu.

Podsumowanie

Na pytanie ile kosztuje projekt kuchni, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć tak jak na inne pytania tego typu. Ceny projektów wahają się od 50 złotych za metr kwadratowy, nawet do 300-400 złotych. Warto zrobić rozeznanie w rynku i odsiać skrajne oferty: te zbyt tanie i te zbyt drogie. W pierwszym przypadku jest duża szansa, że będziemy rozczarowani projektem. W drugim przypadku możemy najzwyczajniej przepłacić.

1 Komentarz

  1. Średnia cena to 120 zł za m2 za kompleksowy projekt. Jednak ciężko jest znaleźć architekta do wykonania projektu 1 wnętrza. Jest to cena w przypadku gdy projektowane jest całe mieszkanie. Zapraszam do kontaktu – chętnie odpowiem na więcej pytań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*