Ile kosztuje położenie płytek?

W zależności od miasta koszt ułożenia metra kwadratowego płytek to 50-100zł (dla płytek 30x30cm) i 75-100 zł (dla płytek 10x10cm) oraz kolejne 15-20zł za fugowanie. Należy wziąć pod uwagę, że nie da się wycenić takiej pracy bez obejrzenia pomieszczenia, w którym ma być ona wykonywana. Taniej wyjdzie pokój, w którym jest duża powierzchnia i nie ma utrudnień, a z kolei drożej mała łazienka z narożnikami. Jeśli położone są stare kafelki, trzeba będzie doliczyć do tego ich skucie (około 25 złotych za metr kwadratowy) i przygotowanie podłoża do dalszych prac. Wszystkie podane wyżej ceny dotyczą samej robocizny, wydatki na materiały nie były wliczane. Ceny części narzędzi i materiałów podamy poniżej.

Kładzenie kafelków w łazience

Poniżej opiszemy proces kładzenia kafelków krok po kroku w łazience. Jest to pomieszczenie, w którym najczęściej są one stosowane, a przy okazji ich położenie może sprawić najwięcej problemów. Jeśli w łazience mamy jeszcze stare kafelki, będziemy musieli je umiejętnie skuć. Najłatwiej zrobisz to przy użyciu młotowiertarki z funkcją kucia. W sytuacji kiedy nie posiadasz takiego narzędzia, możesz to zrobić starą metodą za pomocą młotka. Przygotuje się, że będzie to dużo bardziej męczące i czasochłonne. W większych miastach funkcjonują wypożyczalnie sprzętu budowlanego, gdzie za kilkadziesiąt złotych możesz wypożyczyć odpowiednią młotowiertarkę. Jeśli powierzchnia do skucia jest duża, warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem.
Po oczyszczeniu ściany ze starych kafelków, można przejść do przygotowania jej do położenia nowych. Powierzchnia musi być sucha i oczyszczona ze wszelkich zanieczyszeń takich jak np. kurz. Na oczyszczoną ścianę należy położyć odpowiednio dobrany podkład.
Do położenia płytek będziemy musieli przygotować zaprawę klejową, na której będą się one trzymały. Klej możesz kłaść tylko na ścianę lub na ścianę i płytki. Do oddzielenia płytek od siebie użyj krzyżyków (poniżej 10 złotych za 100 sztuk). W miejscach, w których są gniazdka lub rury będziesz potrzebował narzędzie zwane otwornicą (koszt 50-100 złotych). Kładzenie ceramiki zacznij od miejsc najlepiej widocznych.

Fugowanie

Po odczekaniu odpowiedniego czasu na wyschnięcie kafelków, możesz przejść do fugowania. Fuga to spoina, która łączy płytki ceramiczne. Możesz dobrać jej kolor odpowiednio do kafelków: czarny, biały, czerwony, brązowy lub inny. Fuga będzie miała bardzo duży wpływ na wygląd łazienki, dlatego musi się komponować z płytkami. Fugi wymagają co jakiś czas czyszczenia, szczególnie białe. Cena fugi elastycznej to 25-30 złotych za 2kg produktu firmy Atlas, inne marki mają podobne stawki. Droższa jest fuga epoksydowa, której cena to około 80 złotych za opakowanie podobnej wielkości. Jest ona wytrzymalsza od fug tradycyjnych, stąd cena wyższa prawie trzykrotnie. Fug epoksydowych nie można używać na zewnątrz np. na tarasach czy balkonach. Dzięki temu, że są nienasiąkliwe świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach z dużą wilgocią: w łazienkach, toaletach, na basenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*