Ile kosztuje operacja zaćmy?

Operacja zaćmy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie mamy jednak wtedy możliwości wyboru soczewki i jesteśmy skazani na najprostszą soczewkę sferyczną. Bezpłatny zabieg to na pewno zaleta, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, czekając na niego. W przypadku prywatnych klinik operację będziemy mogli przejść w ciągu paru tygodni od rozmowy wstępnej z chirurgiem. Ile zapłacimy w prywatnym szpitalu za operacją zaćmy? Zależy to w dużej mierze od rodzaju soczewki, jaką wybierzemy. Cena będzie w przedziale 3-10 tysięcy złotych. Ciekawym rozwiązaniem jest operacja za granicą refundowana przez NFZ.

Podstawowe informacje o zaćmie

Zaćma (inaczej katarakta od łacińskiego cataracta) to bardzo powszechna choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki, a w wyniku tego do ślepoty. Szacuje się, że na całym świecie zaćmę ma 20 milionów osób, w tym niecały milion w Polsce. Jest to choroba, która dotyka głównie osoby starsze, częściej kobiety. Nie można jej lekceważyć, ponieważ jest ona najczęstszym powodem ślepoty (odpowiada za około połowę jej przypadków), a u osób w wieku 70-80 lat występuję bardzo często. Zaćma może być wrodzona (spowodowana zaburzeniami genetycznymi, chorobami matki w czasie ciąży, uszkodzeniami płodu) lub nabyta. Wrodzona to m.in. jądrowa, całkowita, torebkowa, błoniasta, biegunowa. Nabytą dzielimy na: początkową, zaawansowaną, pęczniejącą, przejrzałą, dojrzałą i niedojrzałą.

Jak leczyć zaćmę

Jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy to operacja, polegająca na wszczepieniu nowej soczewki. Najnowsze metody zabiegowe polegają na rozbiciu zmętnienia lub na usunięciu przedniej części soczewki i wszczepienia w to miejsce nowej. Starsze metody opierały się na całkowitym usunięciu starej soczewki i wprowadzeniu na to miejsce nowej. Powodowało to jednak nadwzroczność i zmuszało operowanego do noszenia grubych szkieł korekcyjnych. Niestety nie istnieje możliwość przeciwdziałania zaćmie.

Jak wygląda operacja zaćmy

W czasie operacji pacjent jest cały czas przytomny i ma pełną świadomość. Znieczulone jest jedynie miejscowo oko. Za pomocą fakoemulsyfikatora dzieli się soczewkę na mniejsze fragmenty i usuwa. Na jej miejsce wprowadza się nową (wsuwana jest zwinięta, dopiero w środku jest rozprostowywana). Dzień po zabiegu zdejmowany jest opatrunek. Przez około 15-20 dni nie powinno się podejmować dużego wysiłku fizycznego. Zabrania się również dotykania oko, żeby go nie zainfekować. Jak długo trwa operacja zaćmy? Dosyć krótko, bo około 15-30 minut.

Podsumowanie

Zaćma to poważna choroba, dlatego wszelkich informacji na jej temat należy zasięgać u lekarza, który ma niezbędną wiedzę na ten temat. Ten artykuł ma za zadanie tylko przybliżyć problematykę zaćmy. Lekarz, który nas zbada, będzie dokładnie wiedział, w jakim stanie jesteśmy i jakie metody leczenia podjąć. Dlatego to na jego zdaniu opierajmy się, bo nic nie zastąpi wizyty u specjalisty. Jeśli podejrzewasz u siebie zaćmę, to niezwłocznie umów się na wizytę. Im wcześniejsze stadium, tym większe szanse na pozytywne leczenie.

1 Komentarz

  1. • Niestety na NFZ nie idzie się doczekać operacji zaćmy w jakimś ludzkim terminie – te 2-3 miesiące chyba bym zrozumiał ale kurcze 2-3 lata? Taki zakładany termin (dokładnie 28 miesięcy) usłyszelismy chcąc zapisać do kolejki moją mamę. To jest po prostu takie polskie…czekanie nie wiadomo na co – i co, nic się z tym nie da zrobić. W końcu musieliśmy wybrać rozwiazanai prywatne – zdecydowaliśmy się na zabieg w polskiej klinice w Białymstoku na Rocha, już bardzo dawno nie spotkałem się z takim poziomem kultury lekarzy, opieki. Słowem – bajka! Polecam wam, jeżeli nie chcecie pastwić się nad losem swojej rodziny i czekać latami w kolejkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*