Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

ogrzewanie podłogowe

Właściciele domków jednorodzinnych coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie odpowiednich temperatur w pomieszczeniach, w których jest ono założone. Wyróżniamy dwa główne typy takiego ogrzewania: elektryczne i wodne. Droższe jest to pierwsze, którego cena za m2 wynosi od 100 do nawet 300 złotych. Koszt ogrzewania wodnego to 80-150 złotych. Pewną niedogodnością ogrzewania podłogowego może być wolna zmiana temperatury. Dopiero po kilku godzinach od włączenia grzania zauważymy zmiany w temperaturze. Z kolei po jego wyłączeniu podłoga jeszcze długo będzie utrzymywać ciepło. Ma to wpływ na trudności z regulacją temperatury w pomieszczeniach, a co za tym idzie najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, które są używane praktycznie bez przerwy. Przy instalacji ogrzewania podłogowego bardzo ważna jest jej szczelność. W przypadku instalacji wodnej wykonuje się próbę ciśnieniową, a przy elektrycznej mierzy się rezystancję izolacji.

Koszt ogrzewania podłogowego wodnego

Wydatki jakie poniesiemy na tego typu ogrzewanie to głównie materiały budowlane i elementy hydrauliczne, wynagrodzenie osoby montującej i sterownik. Za materiały budowlane i hydrauliczne konieczne do montażu zapłacimy około 20 złotych za m2. Sterownik, który montujemy na ścianę to w przybliżeniu wydatek 500 złotych. Jeśli czujemy się pewnie i będziemy montować ogrzewanie bez pomocy fachowca, oszczędzimy około 30 złotych za m2. Do obsługi obiegu i pomp będziemy musieli kupić urządzenia za 1500-5000 złotych. Jeśli zdecydujemy się na najtańszy wariant materiałów i urządzeń oraz zrezygnujemy z pomocy fachowca, zapłacimy za metr kwadratowy 80-100 złotych. Kwoty rzędu 150 za m2 dotyczą małych powierzchni, dobry materiałów i urządzeń oraz zatrudnienia montera. Trzeba pamiętać, że do tego typu ogrzewania konieczne jest posiadanie kotła grzewczego. Nie jest on potrzebny w wypadku ogrzewania elektrycznego.

Koszt ogrzewania podłogowego elektrycznego

Ten rodzaj jest droższy w montażu i użytkowaniu, ale jest wygodniejszy w użyciu i nie wymaga częstej konserwacji. Jeśli nie liczymy się z kosztami to ogrzewanie elektryczne będzie na pewno dobrym wyborem. Jest ono bardzo często montowanie w domach pasywnych (mają one małe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, ze względu na świetne parametry izolacyjne przegród zewnętrznych). Koszty montażu to głównie przewody grzewcze, maty, termostat i robocizna. W zależności od jakości zestawu cena za metr kwadratowy może wahać się pomiędzy 100 a 300 złotych. Z tego powodu mniej osób decyduje się na taki sposób ogrzewania podłogowego, a jeżeli już to na ograniczonej powierzchni w łazience czy kuchni.

Ogrzewanie podłogowe to większy komfort dla mieszkańców i oszczędności na energii w porównaniu do zwykłych grzejników cieplnych. Dlatego coraz częściej takie ogrzewanie instaluje się w nowych domach. Największy wpływ na koszta takiej inwestycji ma powierzchnia montażu. Dla 50 metrów kwadratowych będzie to około 5-7 tysięcy złotych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*