Ile kosztuje ocieplenie poddasza?

Ile kosztuje ocieplenie poddasza

Rachunki za ogrzewanie potrafią być bardzo wysokie, szczególnie przy budynkach, które tracą szybko ciepło. Jeśli nasz dom jest źle izolowany, to w parę godzin po nagrzaniu go do optymalnej temperatury, może być znów wychłodzony. Dlatego opłacalne jest ocieplanie pomieszczeń najbardziej narażonych na utratę ciepła. Jednym z nich jest poddasze, ponieważ posiada dużą powierzchnię zewnętrzną. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje ocieplenie poddasza i jak wygląda struktura wydatków: ile będziemy musieli wydać na samą robociznę, a ile na materiały (styropian, wełna itd.).

Koszt fachowców przy ocieplaniu poddasza

Robocizna to główny koszt większości prac wykończeniowych. Jeśli mamy doświadczenie lub dużo cierpliwości, to możemy zaoszczędzić na zatrudnieniu fachowców i spróbować sił samemu. W innym wypadku będziemy musieli liczyć się z kosztami rzędu 40-50 złotych za metr kwadratowy warstwy izolacyjnej. Przy dachu o powierzchni 60 metrów kwadratowych (wliczamy w to ewentualne skosy), robocizna wyniesie nas w przedziale 2400-3000 złotych. Przy dachu o powierzchni 100 metrów kwadratowych będzie to już 4000-5000 złotych. Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu i ufamy swoim umiejętnościom, to mamy szansę poważnie zmniejszyć koszty ocieplenia poddasza. W internecie znajdziemy liczne materiały opisujące jak samemu krok po kroku zająć się izolacją danego pomieszczenia. Oczywiście wiadomo, że wykwalifikowanej osobie zajmie to mniej czasu i jakość wykończenia będzie lepsza. Jednak dla budżetu domowego oszczędność 3-4 tysięcy złotych to poważna sprawa.

Koszt materiałów przy ocieplaniu poddasza

Najważniejszym kosztem materiałowym przy ocieplaniu poddasza jest oczywiście materiał izolacyjny. Najczęściej używa się do tego wełny mineralnej, szklanej lub styropianu. Styropian ma jednak to wadę, że nie jest elastyczny i sprawia więcej problemów przy montażu. Koszt wełny mineralnej to około 30-40 złotych za metr kwadratowy. Przy powierzchni izolowanej 100m2 zapłacimy 3000-4000 złotych. Do tego dochodzą jeszcze koszty profili stalowych, folii paroizolacyjnych itd. Trzeba również pamiętać o zakupie narzędzi, jeśli takowych nie posiadamy lub nie mamy od kogo pożyczyć. Całkowity koszt materiałów można przyjąć w przedziale 40-50 złotych za m2. Przy dachu o powierzchni 100m2 wyniesie to 4000-5000 złotych.

Podsumowanie

Ocieplenie poddasza to pracochłonna robota, która wymaga odpowiedniej wiedzy, ale także sporych pieniędzy. Na pytanie ile kosztuje ocieplenie poddasza, nie da się podać konkretnej sumy. Można jedynie określić przedział cenowy. Na różnice w wycenie największy wpływ ma powierzchnia dachu, które określa ilość potrzebnych materiałów, a także pracy. Kolejny czynnik to jakość materiałów, a szczególnie wełny izolacyjnej. Podliczając wszystkie koszty możemy określić wydatki dla hipotetycznego poddasza o powierzchni do izolacji 100m2. Nasze obliczenia dały kwotę w przedziale 8-10 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się nie zatrudniać fachowca, to zaoszczędzimy połowę wydatków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*