Ile kosztuje malowanie zderzaka?

Ile kosztuje malowanie zderzaka

Koszt lakierowania zderzaka to zależnie od miasta i modelu samochodu 300-500 złotych. Oczywiście znajdą się warsztaty, które mają inny cennik. Jednak przy niskich cenach za tą usługę, można podejrzewać że efekt końcowy nie będzie zadowalający. Z kolei droższa wycena lakierowania zderzaka nie gwarantuje lepszej jakości. Zwykle cennik lakiernika przewiduje koszt malowania jednego elementu, przy czym maska i dach mogą być liczone podwójnie ze względu na dużą powierzchnię. Usunięcie punktowego uszkodzenia często może kosztować tyle co lakierowanie całego elementu.

Lakierowanie na własną rękę

Część drobnych uszkodzeń takich jak rysy, wgniecenia, otarcia możemy spróbować naprawić sami. Nie liczmy na to, że już za pierwszym razem zrobimy to idealnie. Szkoda eksperymentować na swoim samochodzie, dlatego za niewielką cenę możemy kupić różne elementy na szrocie i ćwiczyć na nich. Jest to idealne rozwiązanie dla osób nie mających odpowiedniego doświadczenia, a chcących podszkolić się z lakiernictwa czy blacharstwa. Najwięcej kłopotu może nam sprawić dobór lakieru. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego, będziemy musieli polakierować cały element – inaczej naprawa będzie trudna do zamaskowania. Jeśli chcemy lakierować sami, będziemy musieli liczyć się ze sporymi wydatkami. Koszt niskociśnieniowego pistoletu i sprężarki to koło 650 złotych. Do tego będziemy musieli doliczyć lakiery. Takie zakupy opłacają się dopiero przy większej ilości prac lakierniczych.

 

Jak wygląda lakierowanie?

Przed lakierowaniem powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, na której położymy lakier. Dokładnie umyjmy samochód i odtłuśćmy go. Inaczej lakier nie będzie się trzymał długo. Potem należy dokładnie wyczyścić pomieszczenie, w którym będzie lakierować auto. Na początku możemy przemyć samochód samą wodą, a potem odmuchać pod wysokim ciśnieniem. Tłuszcz usuniemy za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Musimy uważać na osadzanie się na niezaschniętym lakierze różnych pyłków i kurzu, a także na owady. Będziemy potrzebny nam papier ścierny, o innej gradiacji do szlifowania szpachli i inny do przygotowania elementu do podkładu. Przeczytajmy na opakowaniu lakieru wszystkie instrukcje. Lakier powinien schnąć odpowiedni czas i nie należy tego przyspieszać. Każdy producent ma inne wytyczne, co do tego ile trzeba odczekać zanim zaczniemy następną operację, dlatego ważne jest stosowanie się do wszystkich instrukcji. Lakierowanie wymaga cierpliwości, inaczej efekty mogą być inne niż oczekiwane.

Nawet kupując nowy samochód prosto z warsztatu, po jakimś czasie będziemy mieli problemy z lakierem. Drobne stłuczki, delikatne rysy, obcierki w trakcie parkowania. Zagrożeń jest bardzo dużo i trudno je wszystkie ominąć. Samodzielne lakierowanie może kusić z powodu oszczędności, jednak pamiętajmy że osoba, która robi to pierwszy raz na pewno nie wykona tego tak dobrze jak wprawiony lakiernik. Dlatego zanim zdecydujemy się na własnoręczne naprawy lakiernicze, zastanówmy się czy nie lepiej zlecić je wykwalifikowanemu lakiernikowi.

3 Komentarze

  1. To prawda, że malowanie zderzaka w różnych warsztatach może kosztować różne kwoty. Pojechałem do jednego mechanika, który zawołał ode mnie około 600 złotych. U innego to był koszt jedynie 350zł, dlatego wybrałem tego. Warto czasem popytać się ile to będzie kosztowało, bo można zaoszczędzić sporo pieniędzy!

  2. Mam duszę majsterkowicza, więc będę próbował pomalować swój samochód samemu. Czy ktoś z Was już to robił i jeśli tak to jakie były efekty? 😉 Domyślam się, że za pierwszy razem może nie wyjść idealnie, ale każdy robił to kiedyś pierwszy raz.

  3. Nienawidzę jak ludzie rysują komuś samochód ze złośliwości albo uderzają zaparkowane auto i odjeżdżają. Tydzień temu miałem chyba taką trzecią sytuację w życiu. Mam nadzieję, że kiedyś dorwę kogoś takiego na jakieś kamerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*