Ile kosztuje malowanie samochodu?

Ile kosztuje malowanie samochodu

Poziom życia w Polsce cały czas się zwiększa. Więcej podróżujemy za granicę, często do tak egzotycznych miejsc jak Tajlandia, Meksyk, Malediwy czy Nowa Zelandia. Zwiększa się także liczba samochodów. Jeszcze piętnaście lat temu na rodzinę przypadało jedno auto, teraz nierzadko dwa lub nawet trzy. Auto jest wyznacznikiem bogactwa – im lepszym i droższym jeździmy, tym większy prestiż dla nas. Wielu mężczyzn dba o swój samochód jak o nic innego. Regularnie go odkurza i myje, używa różnych kosmetyków samochodowych. Niezwykle ważnym czynnikiem wizualnym każdego auta jest jego lakier. Po wielu latach użytkowania nie wygląda on już tak pięknie jak na początku, dlatego warto go odnowić. Ile kosztuje malowanie samochodu? Jeśli malowanie chcemy zlecić fachowcom, to za cały samochód będziemy musieli zapłacić 3-8 tysięcy, zależnie od modelu auta, ilości drzwi, stanu blachy itd. Jeśli chcemy, żeby lakierowanie wyglądało profesjonalnie, to należy omijać z daleka podejrzenie niskie oferty. Nie oczekujmy, że ktoś wykona dobrze taką usługę za 1000 złotych. Jak przy większości usług, więcej zapłacimy w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław niż na prowincji.

Rozpiętość cen za malowanie samochodu jest bardzo duża. Najdrożej zapłacimy oczywiście w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (w skrócie ASO) i mogą być to ceny w przedziale 8-10 tysięcy. Im nowsze auto, tym więcej będziemy musieli wyłożyć. Za pojedynczy element np. zderzak zapłacimy u zwykłego lakiernika 300-500 złotych. Więcej zapłacimy za duże elementy takie jak maska. A co jeśli będziemy chcieli malować samemu? Koszt sprzętu (m.in. pistolet i sprężarka) to 600-700 złotych. Do tego dochodzi cena lakierów. Jeśli będziemy robić to pierwszy raz, to przyda nam się trening. Najrozsądniej pojechać na pobliski szrot, gdzie za drobne pieniądze będziemy mogli kupić elementy, na których poćwiczymy swoje umiejętności. W internecie jest mnóstwo poradników prowadzących malujących krok po kroku. Na ich podstawie możemy sprawdzić, czy w ogóle nadajemy się do tego typu robót. Jeśli jesteśmy wytrwali to warto spróbować, ale w inny przypadkach może jednak lepiej zachować spokój ducha i zlecić to komuś innemu?

Jeśli chcemy, żeby nasz samochód wyglądał, jak prosto z salonu, to niestety będziemy musieli sięgnąć głęboko do portfela. Wszelkiego roboty lakiernicze to spory wydatek, a oszczędności mogą się źle skończyć. Na pomalowanie samochodu trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość godzin. Płacąc lakiernikowi mniej, możemy spodziewać się, że będzie on malował szybciej i mniej starannie. Dlatego, jeśli chcemy mieć piękne auto, to liczmy się z wydatkami i nie szukajmy najtańszych ogłoszeń. Lakierowanie całego pojazdu to w większości przypadków 3-5 tysięcy złotych. Cena zależy od miasta i samochodu. Jeśli blacha jest w złym stanie, to będzie miało to znaczący wpływ na wycenę usługi. Oczywiście możemy spróbować malowania na własną rękę, jednak nie spodziewajmy się efektów na miarę prac Picassa. Gdyby to było takie łatwe, to każdy mógłby być lakiernikiem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*