ile kosztuje legalizacja butli lpg?

Ceny benzyny i ropy naftowej nieustannie rosną, dlatego kierowcy z samochodami na gaz zacierają ręce. Na początku września 2018 cena benzyny E95 i oleju napędowego sięgnęła 5 złotych. Natomiast cena gazu utrzymuje się na poziomie 2,30 złotych. Łatwo policzyć, że LPG jest ponad dwa razy tańsze niż benzyna i ON. Moda na samochody jeżdżące na gaz istnieje w Polsce od kilkunastu lat niesłabnie. W tym artykule opiszemy ile kosztuje legalizacja butli LPG. Maksymalny czas eksploatacji samochodowych butli LPG w Polsce to 20 lat. Jednak już po dziesięciu latach należy go ponownie legalizować. Co bardziej się opłaca: kupno nowej butli LPG czy legalizacja starej? Koszt legalizacji to w większości przypadków około 200-250 złotych. Legalizację można wykonać w zakładach, które mają ku temu odpowiednie uprawnienia. Takie uprawnienia nadaje Transportowy Dozór Techniczny. Trzeba pamiętać, że oprócz kosztu samej legalizacji zbiornika, prawdopodobnie będziemy musieli wymieć również wielozawór i łącznie będziemy musieli wydać 450-500 złotych.

Samochód na gaz — jakie koszty?
Polacy uwielbiają samochody z instalacjami gazowymi, które dają dużą oszczędność, szczególnie przy dużych rocznych przebiegach. Przeciętny kierowca robi w roku około 10-15 tysięcy kilometrów. Na benzynę bądź olej napędowy musi w takim wypadku wydać 5-7 tysięcy złotych. Jeśli jeździ autem na gaz, kwota ta jest diametralnie niższa: 2,5-3.5 tys. złotych. Biorąc pod uwagę te wyliczenia, przeciętny kierowca może rocznie zaoszczędzić 3-4 tysiące złotych. Nie dziwi, więc popularność instalacji gazowych w samochodach. Zamontowanie nowej to koszt 2-4 tysięcy, zależnie od rodzaju instalacji i modelu samochodu. Już po roku ten wydatek powinien się nam zwrócić. Zdecydowanie można uznać, że instalowanie gazu jest opłacalne.

Jakie są minusy instalacji LPG w samochodzie?
Największym i najważniejszym plusem jeżdżenia pojazdem na gaz jest oszczędność. Pytanie, jakie są w takim razie wady? Pierwsze co rzuca się w oczy to miejsce, które zajmuje butla gazowa. Możesz wybrać dwa warianty: zajęcie miejsca na koło zapasowe lub ograniczenie miejsca w bagażniku. Większość osób woli pozbyć się koła zapasowego, ale może to być dużą wadą. Kolejny minusem jest mała pojemność butli na gaz. Zdecydowanie częściej będziesz musiał tankować niż w przypadku samochodów na benzynę lub ropę. Problemem może też być wyjazd za granicę, gdzie w niektórych krajach trudno o stacje z LPG. Zanim wybierzemy się do np. Norwegii warto w internecie sprawdzić jak to tam wygląda. Lepiej być zawczasu przygotowanym na trudności związane z tankowaniem gazu. Istnieją również dodatkowe koszty dla właścicieli aut z instalacją LPG: więcej zapłacimy za przegląd, co 10 tysięcy będziemy musieli wymienić filtr gazu.

Podsumowanie
Instalacja gazowa to duża oszczędność pieniędzy i większości kierowców ta inwestycja zwróci się już w drugim roku po zakupie. Istnieje parę minusów samochodów na gaz, ale nie są to bardzo uciążliwe przeszkody i łatwo się do nich przyzwyczaić.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*