Ile kosztuje książeczka sanepidowska?

Ile kosztuje książeczka sanepidowska?

Osoby, które chcą pracować gastronomii lub mają kontakt z wodą, lub środkami pielęgnującymi skórę muszą mieć wyrobioną książeczkę zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne, zwaną potocznie książeczką sanepidowską. Dotyczy to wszystkich prac, w których istnieje możliwość zakażenia innych osób. Koszt samej książeczki zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne jest niewielki, w większości przypadków to kilka złotych. Jednak więcej wydamy na badania lekarskie konieczne do otrzymania książeczki. Trzy dni z rzędu należy oddać próbki kału, które będą badane pod kątem zarazków jelitowych (salmonella, dur brzuszny itd.). Koszt takich badań to 80-100 złotych. Trzeba się liczyć z tym, że lekarz medycyny pracy wyśle nas na następne badania, a co za tym idzie będziemy musieli wydać kolejne pieniądze. Jeśli zgubimy książeczkę sanepidowską, możemy ubiegać się o duplikat (jest to wydatek 25-30 złotych).

Co należy zrobić, żeby dostać książeczkę sanepidowską

W celu wyrobienia książeczki sanepidowskiej powinniśmy udać się do sanepidu, gdzie zostawiamy materiał do badań trzy dni z rzędu. Gdy otrzymamy wynik tych badań, udajemy się do lekarza medycyny pracy. Może on zlecić dodatkowe badania. Lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy lub o trwałym/czasowym przeciwwskazaniu do podjęcia pracy. W teorii koszt książeczki sanepidowskiej powinien być pokrywany przez pracodawcę. Jednak pracodawcy tnąc koszty, szukają osób, które już posiadają książeczkę zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne. Wiele osób pyta jak długo jest ważna tak książeczka. Rozporządzenie nie reguluje ważności. Jednak powinniśmy udawać się do lekarza medycyny pracy za każdy razem, kiedy zmieniamy pracę.

Rozporządzenie dotyczące prac wymagających książeczki sanepidowskiej

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. wymienia prace, w których istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia na inne osoby. W skrócie są to:
1) Placówki oświatowe: przedszkola, szkoły, uczelnie itp.;
2) Zakłady opieki zdrowotnej;
3) Praktyki lekarskie, pielęgniarski i położne (indywidualne i grupowe);
4) Zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczny i inne zakłady świadczące usługi pielęgnacji ciała;
5) Transport publiczny;
6) Branża turystyczna i hotelarska;
7) Instytucje kulturalne;
8) Zakłady poprawcze i karne, areszty śledcze, schroniska dla nieletnich itp.;
9) Urzędy i instytucje, w których obsługuje się bezpośrednio interesantów.
10) Wytwórnie leków, wyrobów medycznych, kosmetyków, środków do mycia;
11) Gospodarstwa rolne produkujące żywność do wprowadzenia w obrót;
12) Zakłady związane żywieniem zbiorowym, produkcją żywności itp.

Wykaz obejmuje szeroki zakres prac, w których wymagana jest książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne. Większość z nich wymaga styczności z ludźmi lub żywnością. Dlatego niezbędne jest to, żeby praca wykonywana była przez osoby zdrowe. Konieczne jest wykonanie badań, ponieważ chora osoba może nie być tego świadoma.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*