Ile kosztuje królik?

Ile kosztuje królik

Mało jest zwierząt tak uroczych jak króliki. Są małe, futrzaste, ze szczerymi oczkami. Jak w takim stworzonku się nie zakochać? Do tego opieka nad królikami jest dużo mniej absorbująca niż np. nad kotami i psami. Nie ryzykujemy, że nasze meble będą podrapane, talerze potłuczone, a ubrania postrzępione. Przeciętny królik domowy żyje 6-8 lat, a waży nawet do 7 kilogramów. Jest on bardzo towarzyski, więc dobrze jest zadbać o towarzyszkę/towarzysza dla niej/niego albo przeznaczać mu dużo czasu. Żeby zapobiegać chorobom, trzeba dbać o jego higienę i pielęgnację, odpowiednie i zbilansowane żywienie (siano, karmy, warzywa), systematyczne odkażanie klatki. Króliki przychodzą na świat głuche i ślepe. Ważą zwykle niewiele, bo około 50 gramów. Po 3 dniach zaczynają im rosnąć włosy, a po 10 otwierają im się oczy. Niestety króliki są hodowane nie tylko jako zwierzęta domowe, ale także dla mięsa, wełny i skór i do celów laboratoryjnych.

 

Ile kosztuje królik?

Przeglądając oferty sprzedaży królików na OLX, możemy z grubsza ocenić przedział cenowy na 30-90 złotych. Górny pułap to 400 złotych, ale są to wyjątki (najczęściej króliki z metryką pochodzenia z małych hodowli). Jeśli jednak nie chcemy kupować królika z ogłoszeń albo ze sklepu zoologicznego, to możemy zainteresować się adopcją. Istnieją strony, na których pokazane są króliki, które można zaadoptować. Możemy wybrać czy chcemy samiczkę, samca albo parkę, dowiedzieć się czy zwierzę jest całkowicie zdrowe, czy może ma jakąś chorobę i wymaga specjalnej opieki. Każdy królik ma dołączone zdjęcie, krótki opis zawierający rasę, umaszczenie, wiek, wagę przebyte zabiegi (kastracja/sterylizacja), stosowaną dietę, szczepienia, powód oddania do adopcji oraz krótki, często humorystyczny opis autora. Opieka nad takim króliczkiem z pewnością da nam sporo satysfakcji, a on odwdzięczy się nam za przyjazne traktowanie.

 

Koszty karmienia królika

Cena za królika nie jest wysoka, jednak trzeba pamiętać, że koszty jego nakarmienia są już większe. Królika należy karmić sianem, karmą, warzywami i owocami. Jak przedstawia się koszt karmy odpowiedniej dla królików? W znanym sklepie internetowym za pełnowartościową karmę  Beaphar Care dla młodego królika zapłacimy 47 złotych za 1,5kg i tyle samo za karmę dla królików seniorów.
W przypadku pokarmu Beaphar Xtra Vital cena to 15 złotych za kilogram. Jak karmić króliki? Ich dieta różnie się zależnie od wieku. I tak od 2 do 8 miesięcy królik powinien mieć bogatą dietę, zawierającą minerały i białka konieczne do rozwoju. Kupujmy im odpowiednią karmę dla ich wieku, a dodatkowo urozmaicajmy ich dietę warzywami. Po 8 miesiącach rozwój królika trwa dalej, ale nie jest on już tak bardzo dynamiczny. Trzeba kontrolować, żeby nadmiar kalorii nie spowodował u niego nadwagi. Po ukończeniu rok zapotrzebowanie kaloryczne się zmniejsza. Należy wtedy ograniczyć kalorie z karmy, można za to zwiększyć podawanie warzyw. Karmiąc królika, pamiętajmy żeby nowe składniki diety wprowadzać stopniowo, w małych ilościach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*