Ile kosztuje koń?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Trudno polemizować z tym powiedzenie, ale są osoby, które nad towarzystwo psów wolą przebywanie z innymi zwierzętami: kotami, końmi, chomikami czy papugami. Najrzadziej decydujemy się na kupienie konia, z prostego powodu. To kosztuje i to naprawdę sporo. Co ciekawe to nie tylko sam koszt zwierzęcia, ale równie wysokie wydatki na jego utrzymanie: boks, jedzenie, szczepienia, podkuwanie itd. Początkującym zaleca się nabycie dorosłego konia, który jest już ułożony. Ile kosztuje koń? Cena zdrowego zwierzęcia to przynajmniej 7-8 tysięcy złotych. Niskie oferty poniżej 5 tysięcy złotych dotyczą zwykle koni starych, mających jakieś choroby lub niebezpiecznych dla człowieka. Jeśli będziemy chcieli zaoszczędzić płacą kilka tysięcy, w większości przypadków nie wyjdziemy na tym dobrze.

Najdroższe konie sprzedane w Polsce

Tak jak napisaliśmy wcześniej, za zwykłego, zdrowego i niestarego konia zapłacimy przynajmniej koło 8 tysięcy złotych. Jednak na całym świecie zdarzają się przypadki, w którym za konia czystej krwi arabskiej płacono milion dolarów albo nawet więcej. W Polsce przoduje w tym stadnina w Janowie Podlaskim, do której należy rekordowa cena za konia. Klacz Pepita została wylicytowana na aukcji w 2015 za 1,4 miliona euro! Oficjalnie to właśnie ta siwa klacz jest rekordzistką aukcji na terenie Polski. Wielkie kwoty wyłożona również na parę innych koni: Penicylinę, El Paso i Kwesturę. El Paso to jedyny ogier, za którego zdecydowano się zapłacić w Polsce milion dolarów lub więcej. Co ciekawe było to prawie 40 lat temu, w 1981 roku. Kupcem był Amerykanin, a cena była tak zawrotna, przez modę na konie arabskie, która wtedy panowała. Co roku w Janowie Podlaskim odbywa się aukcja Pride of Poland, na której licytowane są konie czystej krwi arabskiej ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce oraz stadnin prywatnych. Na aukcjach odbywających się od roku 1970 sprzedano ponad 1500 koni, a wśród kupców można znaleźć znane osobistości m.in. żonę perkusisty The Rolling Stones, Charliego Wattsa. Wśród nabywców można znaleźć osoby pochodzące z krajów arabskich.

Podsumowanie

Konie to wspaniałe zwierzęta, które są bardzo zżyte ze swoimi właścicielami. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać i dawać im swoją miłość, to one będą się nam odwdzięczać. Z pewnością dużo więcej osób decydowałoby się na zakup konia, gdyby nie koszty. Na pytanie ile kosztuje koń nie da się odpowiedzieć w jednym zdaniu. Cena samego zwierzęcia, która w większości przypadków wynosi 7-8 tysięcy za zdrowe jednostki, w sile wieku. Oprócz tego będziemy musieli kupić sprzęt, zapłacić kowalowi i weterynarzowi, zaopatrzyć się w pasze i wszelakie suplementy i przede wszystkim płacić za comiesięczne utrzymanie w wybranym pensjonacie. Licząc wszystkie wydatki już po pierwszym roku będziemy o 20 tysięcy biedniejsi! Za taką kwotę można kupić używany samochód w bardzo dobrym stanie. I większość osób zdecyduje się właśnie na taki praktyczny wydatek niż na swoją pasję.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*