Ile kosztuje kominek?

Zimowa niedziela, w gronie rodzinnym, przy rozpalonym kominku to dla wielu rodzin duże marzenie. Niestety jest to możliwe tylko w domu, a nie w mieszkaniu blokowym lub kamienicy. Dlatego dla sporej ilości osób jest to nieosiągalny cel. Jednak jest coraz więcej szczęśliwców, którzy mogą pozwolić sobie na budowę domku wolnostojącego lub zakup szeregowca. Wtedy zimowe popołudnia spędzane przy kominku robią się bardziej realne. Teraz przejdźmy do konkretów. Ile kosztuje kominek? Dużo zależy od rodzaju wkładu. Są trzy: tradycyjny, z płaszczem wodnym i kasetą. Najtańsze są te tradycyjne: ich ceny zaczynają się od 2000-2500 złotych, ale za kominek narożny będziemy musieli zapłacić zdecydowanie więcej: 4-6 tysięcy. Koszt kominka z płaszczem wodnym to około 2-5 tysięcy złotych. Kominki z wkładem kasetowym to wydatek przynajmniej 4000 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są to ceny za sam kominek, bez uwzględniania różnych akcesoriów i pracy fachowców. Najwięcej zapłacimy za podłączenie kominka z płaszczem wodnym do centralnego ogrzewania. Musimy się tutaj liczyć z wydatkiem rzędu 2000 złotych.

Kominek z kasetą

Alternatywą dla kominków tradycyjnych są tzw. kasety kominkowe, które przypominają zwykłe wkłady. Jednak w przeciwieństwie do nich, kasety można instalować w istniejącym kominku jedynie z drobnymi przeróbkami. Taka kaseta ma przeszkolone drzwi i wylot spalin. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie, ponieważ jest ono wydajniejsze. Minusem jest oczywiście większa cena niż przy kominku tradycyjnym.

Kominek mający wkład z płaszczem wodnym

Zwykły kominek ogrzewa wyłącznie pomieszczenie, w którym jest zainstalowany oraz jego ściany. Czemu nie wykorzystać tego ciepła na inny sposób? Właśnie do tego służy wkład z płaszczem wodnym. Ma on dwie ściany, a między nimi przepływa woda, która przekazuje energię cieplną do instalacji grzewczej. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie ciepła, które przy wkładzie tradycyjnym jest tracone. Oczywiście takie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe w fazie instalacji, ale daje wymierne korzyści przy późniejszej eksploatacji. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kominka z płaszczem wodnym? Cena zależy głównie od modelu, rodzaju szyb i drzwiczek, rozmiaru wkładu.

Podsumowanie

Perspektywa zainstalowania w domu kominka jest bardzo kusząca. Oglądając kominki oferowane w supermarketach budowlanych, możemy ulec złudnemu wrażeniu, że nie jest to duża inwestycja. Nietrudno o to widząc wkład kominkowy poniżej 1000 złotych. Jednak są to najtańsze i najgorsze jakościowo opcje. Sam wkład to często nawet nie połowa wydatków na materiały. Do tego musimy doliczyć wynagrodzenie dla fachowca, który nam ten kominek wykona. W większości wypadków całkowity koszt instalacji kominka to 5-10 tysięcy złotych. Zanim wydamy taką kwotę, warto dokładnie przemyśleć tę inwestycję. Jeśli posiadamy duży budżet, to dobrym rozwiązaniem jest kupno kominka z wkładem z płaszczem wodnym, który pozwoli na ekonomiczniejsze rozdystrybuowanie ciepła.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*