Ile kosztuje kastracja psa?

Kastracja to zabieg ubezpłodnienia psa poprzez usunięcie jąder i najądrzy (samcom) lub jajników, jajowodów i macicy (samicom). W stosunku do suk używa się też terminu sterylizacja, oznaczającego podwiązanie lub przecięcie jajowodów. Jednak potocznie używa się tego słowa zamiennie do kastracji. Samo podwiązanie/przecięcie jajowodów często prowadziło do chorób nowotworowych, dlatego obecnie unika się tego typu zabiegów. Rozpiętość cen za kastrację psa jest duża. W większości lecznic zapłacimy 200-500 złotych, gdzie górna granica dotyczy Warszawy i innych dużych miast. Na cenę ma wpływ także waga psa.

Dlaczego i kiedy warto wykastrować psa?
Kastrowanie psa ma sens w przypadku, kiedy nasz czworonóg ma nadmierny popęd. Zabieg ten powinien być ostatecznością, gdy inne metody mniej inwazyjne nie pomagają. Powinno zacząć się od zmian w otoczeniu psa, a później od zmiany jego zachowań. Zabieg ten jest wykonywany także w celu zmniejszenia agresji czworonogów w stosunku do właścicieli i innych psów. Jednak jeśli pies przejawia zachowania agresywne, atakując wszystkie psy (samce i samice, młode i stare), może to nie być związane z poziomem testosteronu. Wtedy zabieg kastracji nie da spodziewanych efektów i lepiej zająć się terapią behawioralną. Agresja psów może wynikać np. ze strachu.
Dobry efekt może osiągnąć kastracja suk, które wykazują większą agresywność w okresie rui i bezpośrednio po. Takie negatywne zachowanie może być wymierzone w stosunku do innych suk, jak i do domowników. Jednak nie należy oczekiwać, że kastracja rozwiąże wszystkie problemy związane z agresją psa. Nawet jeśli się ona zmniejszy, trzeba będzie przeprowadzić terapię behawioralną. Usunięcie organów rozrodczych zmniejsza popęd, a co za tym idzie, pies ma mniejszą ochotę na kopulację. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ucieczek psa z domu. Problem jednak nie będzie rozwiązany, jeśli zwierzę ma inną motywację do opuszczania posesji.

Mimo że kastracja wykonywana jest bardzo często, to może ona nie być 100% bezpieczna dla psa. Jest to zabieg pod narkozą, dlatego nie jest wskazany dla zwierząt z chorobami serca, nowotworami czy niektórymi chorobami krwi (problemy z jej krzepliwością). Po zabiegu mogą pojawić się skutki uboczne. Należy do nich nieświadome popuszczanie moczu, szczególnie u suk większych ras. Czasami nie da się rozwiązać tego problemu na stałe poprzez podawanie leków i zalecany będzie zabieg chirurgiczny podszycia pęcherza moczowego.
Dowiedziono, że u wykastrowanych psów (tylko u samców) szybciej postępują zmiany w zachowaniu kojarzone ze starzeniem się. Dużym niebezpieczeństwem dla samców poddanych temu zabiegowi jest rak prostaty, którego prawdopodobieństwo wzrasta kilka razy. Wzrasta również prawdopodobieństwo takich chorób jak mięsak kości, nowotwory serca i śledziony.

Cennik innych usług weterynaryjnych
Szczepienia 40-120 złotych
Odrobaczanie około 70 złotych
Badanie krwi 50-120 złotych
Badanie morfologiczne/biochemiczne 20-30 złotych
Badania rentgenem 50-100 złotych
Czyszczenie zębów 100-150 złotych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top