Ile kosztuje karta wędkarska na całą Polskę?

Osoby chcące zacząć swoją przygodę z wędkarstwem poszukują informacji dotyczących zdawania na kartę wędkarską. Zastanawiają się, ile kosztuje karta wędkarska na całą Polskę i czy jest to duży wydatek. Okazuje się, że sama karta wędkarska (a właściwie egzamin na nią) nie jest zbyt kosztowna. Np. w Olsztynie osoby dorosłe wnoszą opłatę egzaminacyjną w wysokości 30 złotych, natomiast tylko 10 złotych płacą studenci do 24 roku życia, którzy mają przy sobie ważną legitymację studencką. Bez żadnych opłat egzamin na kartę wędkarską może zdawać młodzież szkolna oraz absolwenci techników rybackich lub szkół wyższych na kierunku rybactwo. W przypadku zagubienia karty wędkarskie, ponowne zaświadczenie kosztuje 15 złotych.

Czy zdanie egzaminu na kartę wędkarską jest trudne?

Na egzaminie na kartę wędkarską sprawdzana jest znajomość przepisów, które znajdują się w „Ustawie o rybactwie śródlądowym” i w „Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie”. Zdawać egzamin można w Kole wędkarskim lub we właściwym dla miejsca zamieszkania zdającego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Tam Komisja Egzaminacyjna sprawdzi znajomość wiedzy zdającego, który musi wylegitymować się dokumentem potwierdzającym jego tożsamość. Na samym egzaminie zwykle zadawanych jest kilka pytań w formie ustnej. Jeśli odpowiedz na nie poprawnie, to dostaniesz zaświadczenie o zdanym egzaminie. Jeśli dokładnie zaznajomiłeś się z materiałem, z którego jest przeprowadzany egzamin to nie powinieneś mieć żadnych problemów z jego zdaniem. Po otrzymaniu zaświadczenia o zdanie egzaminu udajesz się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego (w zależności od okręgu), gdzie wypełniasz wniosek o wydanie karty wędkarskiej i wnosisz opłatę w wysokości 10 złotych. Dołączasz dodatkowo zdjęcie w formacie zdjęcia z dowodu osobistego i wcześniej otrzymane zaświadczenie o zdaniu egzaminu.

Jakie pytania mogą pojawić się na egzaminie?

Podchodząc do egzaminu możesz spodziewać się pytań dotyczących: przepisów prawnych regulujących wędkarstwo, ochrony środowiska, biologii ryb, sprzętu do wędkarstwa, postępowania z rybami złowionymi itp.

Wędkarstwo to popularne hobby, dlatego mamy w Polsce rozbudowane struktury zrzeszające wędkarzy i regulujące ich prawa i obowiązki. Wędkarstwo wymaga pewnych nakładów finansowych, szczególnie na sprzęt. Samo wyrobienie karty wędkarskiej nie jest kosztowne i powinno zamknąć się w kwocie 40 złotych. Jednak karta wędkarska nie uprawnia do połowu! Ona potwierdza jedynie naszą wiedzę na temat przepisów. Jeśli chcemy wędkować nie łamiąc prawa to musi mieć wykupione zezwolenie na wędkowanie w danym akwenie. Tutaj opłaty są dużo wyższe i zależą od okręgu wędkarskiego. W niektórych opłata roczna wynosi około 100 złotych, a w innych może ona sięgać nawet 250-300 złotych. Ile zapłacimy za wędkowanie na danym terenie powinniśmy sprawdzić na stronach internetowych odpowiednich okręgów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*