Ile kosztuje karta motorowerowa?

Dokument nazywany kartą motorowerową uprawniał osoby poniżej 18 roku życia, do kierowania motorowerem. W styczniu 2013 w życie weszła ustawa likwidująca kartę motorowerową, a na jej miejsce pojawiło się prawo jazdy kategorii AM. Ile kosztuje prawo jazdy kat. AM (dawna karta rowerowa)? Samo wydanie prawa jazdy to koszt dokładnie 100,5 złotych. Jest to cena jedynie dokumentu, a zanim go dostaniemy, będziemy musieli sięgnąć głębiej do portfela. Tak jak w przypadku innych kategorii prawa jazdy, obowiązuję kurs i egzaminy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Ceny w szkołach nauki jazdy mają dużą rozpiętość, od 600 złotych do 1000 złotych. Zależy to miasta i ilości godzin w pakiecie. Zanim udamy się na kurs na prawo jazdy kategorii AM, będziemy zmuszeni wykonać badania lekarskie, za które zapłacimy 100 złotych. Co po skończonym kursie? Część najbardziej stresująca, czyli egzaminy w WORD. Do zdania mamy część teoretyczną i praktyczną, a ich łączny koszt to 170 złotych. Pamiętajmy, że nie zawsze zdaje się za pierwszym razem, a za każdy kolejny egzamin również będziemy musieli zapłacić. Tańsza jest część teoretyczna (30 złotych), więc jej oblanie nie za boli tak bardzo. Część praktyczna jest już zdecydowanie droższa (140 złotych) i na dodatek trudniejsza.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii AM
Jest to pierwsza część egzaminu na prawo jazdy. Przeprowadzana jest przy użyciu komputerów, na których wyświetlane są nam pytania. Jeśli chcemy się do niej odpowiednio przygotować, to istnieją programy bardzo dobrze imitujące egzamin. Część teoretyczna składa się z 32 pytań, w tym 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej dotyczącej kategorii AM. W każdym pytaniu prawidłowa jest dokładnie jedna odpowiedź (może się okazać, że nie wiemy jaka odpowiedź jest prawidłowa, ale odsiewając złe, odpowiemy dobrze). Pytania są różnie punktowane (odpowiednio 1,2 lub 3 punkty). Maksymalnie możemy zdobyć 74 punkty, a do zdania potrzebnych jest 68. Jeśli odpowiemy dobrze na 30 z 32 pytań, to mamy pewność pozytywnego wyniku. W przypadku trzech błędów wszystko zależy od tego, jak punktowane były poszczególne pytania. Koszt egzaminu teoretycznego to 30 złotych, niezależnie od województwa.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii AM
Jest to dużo bardziej stresująca część egzaminu państwowego. Jeśli jesteśmy dobrze przygotowani to części teoretycznej, to rozwiązywanie tych samych pytań w cichym pomieszczeniu nie jest niczym nadzwyczajnie trudnym. Co innego wykazanie się odpowiednimi umiejętnościami w manewrowaniu na placyku egzaminacyjnym, a później w ruchu drogowym. Na początku egzaminu będziemy musieli sprawdzić stan techniczny pojazdy i przygotować się do jazdy. Później wykonujemy z góry określone zadania na placu manewrowym. Jeśli z wszystkimi sobie poradziliśmy, to wyjeżdżamy na miasto. Tam będziemy musieli wykonywać wszystkie polecenia egzaminatora (zadania są również określone z góry, ale tutaj egzaminator ma większe pole do popisu). Koszt egzaminu praktycznego to 140 złotych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*