Ile kosztuje gliceryna?

Gliceryna, którą możemy kupić praktycznie w każdej w aptece kosztuje około 2-3 złotych za 30 gramów. Wykorzystuje się ją m.in. do podrażnień rąk, ponieważ działa przeciwzapalnie. Roztwór stosuje się bezpośrednio na skórę. Czy są jakieś przeciwwskazania? Nie powinniśmy stosować gliceryny, jeśli jesteśmy uczuleni na glicerol. W składzie oprócz glicerolu znajduje się woda utleniona jako substancja pomocnicza. Gliceryna ma także inne zastosowania: głównie w przemyśle, ale jest również stosowana przez gospodynie domowe.

Gliceryna (inna nazwa to glicerol) to organiczny związek chemiczny, który jest najprostszym trwałym trójwodorotlenowym alkoholem. Ta syropowata ciecz ma przezroczystą barwę i jest tłusta w dotyku. Glicerol pozyskuje się głównie z tłuszczy roślinnych i zwierzęcych, ale występuje też w niektórych warzywach i owocach. Stosowany do produkcji kosmetyków (kremów i pomadek), materiałów wybuchowych, w garbarstwie do wysuszania skór (ma silne właściwości higroskopijne) i jako składnik liquidów do e-papierosów. Znajduje także zastosowanie w przemyśle spożywczym, skórzanym, motoryzacyjnym (płyn hamulcowy, barwniki) oraz farmaceutycznym. Trudno sobie obecnie wyobrazić branżę kosmetyczną bez gliceryny. Dlaczego jest ona tak szeroko stosowana w różnego rodzaju kremach i pomadkach? Jeszcze nie tak dawno glicerynie przypisywano szkodliwe właściwości. Obecnie uważa się ją za substancję nieszkodliwą. Dzięki temu, że gliceryna ma wysoką higroskopijność (skutecznie zatrzymuje wodę) to świetnie nadaje się do kosmetyków mających nawilżać skórę. Pozostawiona woda w naskórku nadaje mu świeży wygląd. Świetny efekt gliceryna daje także w kosmetykach do włosów, dlatego wykorzystuje się ją w produkcji szamponów i odżywek.

Gliceryna znajduje szerokie zastosowanie w domu. Irytują Was parujące lustra w łazience i nie wiecie jak sobie z tym poradzić? Nic prostszego! Skroplcie mokrą ścierkę gliceryną i przetrzyjcie nią lustra. Dzięki temu, po następnej kąpieli, lustro nie będzie zaparowane. Ten sam sposób można wykorzystać w przypadku okularów, które parują po wejściu do cieplejszego pomieszczenia. Kawałek papieru i kropelka gliceryna załatwią sprawę. Panie domu często wykorzystują glicerynę do walki z kurzem. Wystarczy wypłukać ścierkę w wodzie z gliceryną i umyć nią zakurzone powierzchnie. We wcześniejszym akapicie omawialiśmy zastosowanie tej substancji w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby świetne właściwości higroskopijne gliceryny, wykorzystać do kosmetyków domowej roboty. Znajdziemy liczne przepisy na maseczki, które odświeżą nasze włosy czy skórę. Zwykle wystarczy użyć do tego tylko kilka kropel gliceryny. Np. na zniszczone końcówki możemy przygotować 100 ml zimnej wody, do której dodamy około 10 kropel gliceryny. Otrzymaną ciecz należy wymieszać i przelać do czystego pojemniczka ze spryskiwaczem. Taki spray możemy stosować codziennie na zniszczone końcówki. Jest on bardzo tani w przygotowaniu, a do tego niezwykle prosty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*