Ile kosztuje fretka?

Ile kosztuje fretka domowa?

Polacy uwielbiają zwierzęta domowe, które umilają nam swoją obecność przebywanie w czterech kątach. Nie przez przypadek mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Szacuje się, że w polskich domach mieszka ponad 20 milionów zwierzaków. Większość z nich to psy (7 milionów) i koty (6 milionów). W ostatnim czasie popularne stało się trzymanie w domach zwierząt, które dotąd żyły głównie na wolności: fretek, skunksów czy szynszyli. W tym artykule zajmiemy się tym pierwszym zwierzakiem. Ile kosztuje fretka domowa? W zależności od tego czy zdecydujemy się na zakup od osoby prywatnej, czy w sklepie zoologicznym, fermie lub z hodowli, zapłacimy od 100 do 600 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt szczepień około 100 złotych. Inne wydatki to chip 50-70 złotych, odrobaczenie, obcinanie pazurów itd. Trzeba też wziąć pod uwagę regularne wydatki na pożywienie dla zwierzaka. Kilogram karmy to około 20 złotych.

 

Co należy wiedzieć o fretce domowej?

Fretka domowa to w Polsce obecnie, nie licząc psów i kotów, jedno z najpopularniejszych zwierzą trzymanych w domach, o ile nie najpopularniejsze. Jednak trzeba mieć świadomość, że jest to drapieżnik, a nie mały gryzoń. Fretki mają bardzo ostre zęby, które w razie ataku na człowieka, potrafią być użyte w bardzo bolesny sposób. Zdarzają się przypadki, kiedy fretka atakuje właściciela, u którego mieszka już od kilku lat. Dlatego lepiej nie decydować się na zakup tego zwierzaka, jeśli mamy w mieszkaniu małe dzieci, bo fretka może wyrządzić im dużą szkodę. Zwierzaki te źle się czują w małych klatkach i pomieszczeniach, źle reagują na nadmiar sztucznego oświetlenia i wysokie temperatury (nie przegrzewajmy mieszkania w sezonie grzewczym). Dla wielu osób trudny do zniesienia może być zapach wydzielający się ze skór fretki. Dlatego upewnijmy się przed zakupem, że nie będzie on nam przeszkadzał. Inne uciążliwe zwyczaje fretek to kradzieże przedmiotów, dewastowanie zawartości szafek, wykopywanie ziemi z doniczek. Jeśli chcesz trzymać fretkę w domu, musisz być przygotowany na te wszystkie ewentualności.

Dieta fretki domowej

Fretka domowa jest zwierzęciem mięsożernym. Fretki żyjące na wolności żywiły się mniejszymi ptakami i płazami, a także owadami. Polowały na myszy, szczury, żaby, ropuchy, ptaki, króliki, a nawet ryby. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy karmić fretkę domową praktycznie samym mięsem, ponieważ u zwierząt mięsożernych nie istnieje zapotrzebowanie na węglowodany. Jeśli w diecie tego zwierzaka będziemy dostarczać za mało białka lub białko o niskiej jakości, to możemy doprowadzić do niedoboru aminokwasów egzogennych (m.in. leucyna, walina, metionina), które zwierzęta mięsożerne pozyskują właśnie z białka. Co ciekawe organizmowi potrzebne są wszystkie aminokwasy naraz. Jeśli jakiś będzie brakowało, to organizm przestanie odpowiednio funkcjonować. Prawidłowe zbilansowanie diety fretki za pomocą jedzenie przygotowywanego w domu jest trudne, dlatego lepiej stosować karmy, które można kupić praktycznie w każdym sklepie zoologicznym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*