Ile kosztuje badanie na boreliozę?

ile kosztuje badanie na boreliozę?

Jeśli mamy skierowanie na badanie od odpowiedniego lekarza to testy na boreliozę możemy wykonać bezpłatnie w ramach opieki NFZ. W innym wypadku będziemy musieli liczyć się z wydaniem 50-200 złotych na pojedynczy test.

Testy na boreliozę wykonywane są dwoma metodami: Elisa i Western Blot. Ta pierwsze to zwykle koszt 40-100 złotych dla jednej klasy (IgM albo IgG), druga natomiast jest trochę droższa (około 100-200 złotych dla jednej klasy). Badania mogę być oferowane w pakietach ze zniżkami. Popularniejszy jest test wykonywanty metodą Elisa, jednak ma on mniejszą wiarygodność. Można także kupić badanie samego kleszcza metodą PCR (koszt do 150 złotych). Wtedy będziemy wiedzieć czy kleszcz był nosicielem boreliozy (możemy wykonać także badania dotyczących innych chorób przenoszonych przez kleszcze: zapalenie opon mózgowych, Anaplasma/Ehlichia, Babesia). Kleszcza lub jego fragment dostarczamy na badanie w czystym pojemniku, kupionym np. w aptece. Najlepiej dostarczyć go do badania w ciągu 48h, a przetrzymywać zamrożonego lub temperaturze 4-5 stopni Celsjusza.

Co wiemy o boreliozie?

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, zainfekowane bakteriami Borelli. Dostają się one do organizmu po ukłuciu przez kleszcza (jego ślina ułatwia infekcję). Pierwszym objawem jest zmiana skórna tzw. rumień wędrujący (nie zawsze występuje). W późniejszych stadiach boreliozy chorzy skarżą się na bardzo różne objawy, szczególnie na zmniejszone możliwości intelektualne: problemy z koncentracją, orientacją i pamięcią. Do tego dochodzą kłopoty ze snem, bóle stawów, kłopoty z sercem, długotrwałe zmęczenie. Można także zaobserwować zmienność: dzisiaj boli nas jeden łokieć, a jutro drugi. Z powodu różnorodności objawów chorzy są często źle zdiagnozowani. stwardnienie rozsiane, padaczka, depresja, zespół przewlekłego zmęczenia to tylko niektóre choroby, które są mylone z boreliozą.

 

Gdzie występuje borelioza?

Borelioza jest znana głównie w Europie i Ameryce Północnej, w mniejszym stopniu w Azji (w Japonii i części Chin). W Afryce zdarzyły się pojedyncze przypadki zachorowań w Maroku i Tunezji.
W Polsce najwięcej zachorowań notuje się od maja do listopada, przy czym zdecydowana większość przypada na dwa miesiące: czerwiec i lipiec. Z każdym rokiem wzrasta liczba nowych przypadków. W 2016 roku było to ponad 21 tysięcy nowych chorych, gdy w 2004 tylko 4 tysiące. Daje to przeciągu 12 lat ponad pięciokrotny wzrost! Co więcej szacuje się, że chorych, niezdiagnozowanych może być aż 10 razy więcej. Z tego powodu tak dużo mówi się o tej chorobie i jej profilaktyce.

Celebryci z boreliozą

Znane osoby chore na boreliozę to m.in. aktorzy Alec Baldwin (Polowanie na Czerwony Październik, Glengarry Glen Ross, Infiltracja, Lekcja przetrwania) i Ben Stiller (Starsza pani musi zniknąć, Sekretne życie Waltera Mitty, Poznaj naszą rodzinkę), piosenkarka Avril Lavigne (Wish you were here, Give you what you like), a w Polsce aktorka Barbara Kurdej-Szatan (znana z serialu M jak Miłość, filmów Ciacho, Dzień Dobry, kocham Cię czy Wkręceni 2). Z boreliozy leczył się także były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*