Ile kosztuje adwokat w sprawie karnej?

Przeciętny Polak rzadko ma do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, dlatego nie orientuje się dobrze we wszystkich zawiłościach prawnych. Pomocą prawną mający służyć radcy prawni, którzy pobierają odpowiednie za to wynagrodzenie. W tym artykule przedstawimy państwu ile kosztuje adwokat w sprawie karnej. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. dotyczące opłat za czynności radców prawnych określa minimalne stawki także w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenie. Sprawa objęta dochodzeniem to minimum 360 złotych, a śledztwem 600 złotych. Jeśli przejrzymy cenniki większości prawników, to dojdziemy do wniosku, że za obronę w sprawie karnej będziemy musieli zapłacić przynajmniej 2000 złotych. Kwota ta zależy oczywiście od wielu czynników. Im większą renomę ma nasz adwokat, tym więcej sobie liczy za wszystkie swoje usługi. Znaczenie ma także złożoność sprawy i to jak długo ona będzie trwała. Jeśli jest stosunkowo prosta to adwokat będzie chciał mniejsze wynagrodzenie niż za proces ciągnący się latami. W większości przypadków będziemy musieli naszemu obrońcy zapłacić z góry. Im ciężar gatunkowy sprawy większy tym kwota do zapłaty większa.

Pobyt w więzieniu nie jest ciekawą perspektywą. Co roku tysiące Polaków skazywanych jest na odsiadkę. Obecnie w więzieniach i aresztach w Polsce przebywa ponad 70 tysięcy osób (w tym 3 tys. kobiet). Nie są to małe liczby, co uświadamia, że wcale nie tak trudno dostać się do więzienia. Jeśli grozi nam sprawa karna powinniśmy podejść do tego poważnie i jak najszybciej skontaktować się z adwokatem. On na samym początku przedstawi nam nasze prawa i powie co może nam grozić za popełnienie konkretnego przestępstwa. Pozbawienie wolności nie jest niczym przyjemnym dlatego nie warto oszczędzać na obronie prawnej. Bez dobrego adwokata możemy się pogrążyć przez swoją niewiedzę i sprowadzić na siebie nieszczęście w postaci długiego wyroku. Nie licząc osób skazanych na dożywotnie pozbawienie wolności lub 25 lat pozbawienia wolności, średnia prawomocnie orzeczona kara pozbawienia wolności to około 38 miesięcy czyli ponad 3 lata. Najwięcej skazanych osób jest w przedziale wiekowym 25-50 lat i stanowią one około 75% wszystkich więźniów.

Korzystanie z usług adwokata w sprawach karnych daje dużo korzyści. Może on uczestniczyć w postępowaniu karnym już od postępowania przygotowawczego. Jeśli jego klient jest tymczasowo aresztowany ma od prawo do kontaktu z nim, może składać wnioski, żądać dostępu do akt sprawy i materiału dowodowego. Czy adwokat może w jakiś sposób zaszkodzić?
Obrońca musi przestrzegać tajemnicy obrończej, nie może wyjawić niczego bez zgody swojego klienta, nawet na prośbę sądu. Adwokat ma działać na rzecz dobra swojego klienta i musi dochować tajemnicy. Odpowiadając jeszcze raz na pytanie ile kosztuje adwokat w sprawie karnej. Nie da się jednoznacznie określić tej kwoty. Cena zależy od ciężaru gatunkowego sprawy, ilości rozpraw itd. Im więcej pracy dla obrońcy, tym większe jego wynagrodzenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*