Wymiana oleju cena

Olej w samochodzie spełnia istotną funkcję. Poza zmniejszaniem tarcia chroni metalowe elementy silnika i zabezpiecza je przed korozją oraz chłodzi poszczególne części. Sprawdź, jak często powinieneś wymieniać olej i ile kosztuje taka usługa.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Część kierowców decyduje się na samodzielną wymianę oleju. Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność, jednak należy pamiętać, że proces ten najlepiej przeprowadzić w garażu z kanałem ewentualnie przy użyciu podnośnika. Kolejna kwestia to dysponowanie odpowiednimi narzędziami, kluczami, i specjalnej misy do spuszczania oleju – jej koszt to około 130 zł. Należy również uwzględnić zakup odpowiedniego oleju.
Podstawowym kryterium wyboru oleju silnikowego są zalecenia producenta. Mogą to być oleje sygnowane marką konkretnego pojazdu jak i instrukcje dotyczące wymaganych parametrów. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów oleju: mineralny, syntetyczny i półsyntetyczny. W przypadku, gdy kupiłeś używany samochód warto sprawdzić w internecie strony z wyszukiwarkami olejów. Sam proces wymiany przebiega następująco:

  • Pamiętaj o założeniu gumowych rękawiczek i
  • Przygotuj misę, do której wlejesz przepracowany olej.
  • Podstaw pojemnik pod misę olejową, do której będzie spływać stary płyn. Zwróć też uwagę na dociskanie korka do miski olejowej, co zminimalizuje ryzyko wycieków.
  • Nowy olej należy wlewać powoli, tak aby równomiernie rozprowadził się w silniku.
  • Nie zapomnij, że jesteś zobowiązany do oddania starego oleju do najbliższego zakładu utylizacyjnego. Wylewanie do kanalizacji lub środowiska grozi wysoką grzywną.

Jeśli jednak wolisz powierzyć wymianę oleju specjaliście, musisz wziąć pod uwagę wydatek 150 zł do 350 zł. Warto również pamiętać, że przy wymianie oleju konieczna staje się wymiana filtru oleju. Ten niepozorny element ma istotny wpływ na żywotność silnika – usuwa zanieczyszczenia i minimalizuje ryzyko awaryjności jednostki napędowej pojazdu.

Jak często trzeba wymieniać olej?

Jeszcze do niedawna zalecano wymieniać olej po przejechaniu 5 tysięcy km, jednak aktualnie wskazana jest wymiana co 10-15 tysięcy km w przypadku nowych samochodów. Co prawda dostępne są oleje tzw. long life, które teoretycznie można wymieniać co 30 tysięcy km, jednak realna żywotność produktu jest znacznie mniejsza. Warto także mieć świadomość, że od odpowiednio wybranego oleju i dbałości o jego wymianę, zależna będzie ochrona naszego silnika. W przypadku jazdy ze zbyt wysłużonym płynem może dojść do awarii, a koszty napraw elementów silnika mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
Przy wyborze oleju, poza wskazaniami producenta, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Podstawowa to norma jakości, przykładowo dla pojazdów z silnikiem benzynowym będzie to norma S, a z silnikami Diesla norma C. Kolejna kwestia to poziom lepkości: zimowy i letni. Jeżeli dysponujesz samochodem starszym lub sportowym powinieneś wybrać olej o wysokim poziomie lepkości.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *