Układanie kostki brukowej cena

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów do pokrycia nawierzchni jest kostka brukowa. Ma uniwersalne zastosowanie – sprawdzi się jako podjazd do garażu, ale także i do większych inwestycji, przykładowo jako chodniki dla pieszych. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kostki i chcesz sprawdzić koszty, przeczytaj nasz poradnik.

Czy kostka brukowa jest trwała?

Trwałość kostki brukowej zależna jest od jej parametrów, stąd też przy wyborze powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób nawierzchnia będzie użytkowana. Najpopularniejsze materiały to:

  • Kostka betonowa – najczęściej wybierany materiał, dostępny w kilku kolorach, np. szarym, czarnym, czerwonym. Niektóre kostki mogą przypominać naturalne kamienie poprzez dodanie do ich struktury grysu.
  • Kostka kamienna – charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wytrzymałością na ciężar i ścieranie.

Możemy również zdecydować się na bruk klinkierowy, odpowiedni do nowoczesnych i starszych zabudowań. Droższe warianty mają w swoim składzie szlachetną glinkę, a sama kostka wyróżnia się trwałą barwą, która nie płowieje od słońca. Dodatkowo, bruk ma uniwersalne zastosowanie. Sprawdzi się jako nawierzchnia wokół tarasu doskonale podkreślając zieleń otoczenia, ale i jako podjazd do garażu.

Warto także pamiętać, że kostka brukowa wymaga pielęgnacji. Do mycia możemy użyć myjki ciśnieniowej, a ryzyko pojawienia się zielonych nalotów ograniczą specjalne środki chemiczne. Nie wyrywaj ręcznie roślin wrastających w szczeliny, do tej czynności również zastosuj odpowiedni produkt. W przypadku zabrudzenia kostki, np. olejem silnikowym, zakup preparatu do usunięcia plam powinien być skonsultowany z fachowcem. Zbyt silna ingerencja w strukturę materiału może niestety odbarwić kostkę.

Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej?

Orientacyjne koszty kostki brukowej wahają się między 20 zł a 90 zł za metr kwadratowy. Rozbieżność wynika z decyzji, jaki materiał, grubość i kolor kostki wybierzemy. Do ceny należy jeszcze doliczyć robociznę, chyba że podejmiemy się ułożenia kostki samodzielnie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *