Przegląd samochodu cena

Na Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy wpływ ma przede wszystkim stan techniczny Twojego pojazdu. Sprawdź o czym warto pamiętać podczas regularnych kontroli i ile kosztuje taka usługa.

Co to jest przegląd i czy jest wymagany?

Przegląd samochodu to pojęcie często mylone z badaniem technicznym pojazdu. Warto jednak pamiętać, że przegląd czyli badanie rejestracyjne, należy wykonać obowiązkowo co roku. Sam przegląd techniczny jest dobrowolny, ale biorąc pod uwagę, że taka usługa daje nam dodatkową gwarancję bezpieczeństwa podczas jazdy, warto rozważyć jej wykonanie. Inna, istotna różnica to miejsce zrobienia przeglądu: badanie rejestracyjne wykonuje się w Stacji Kontroli Pojazdów, natomiast przegląd w dowolnej, autoryzowanej stacji obsługi.

Podsumowując, nie ma obowiązku przeglądu technicznego i nie podlega on rejonizacji. Oznacza to, że posiadając pojazd zarejestrowany np. w Warszawie, możesz zrobić przegląd w Gdańsku.
Podczas podstawowego przeglądu zostanie wymieniony m.in.: olej silnikowy, filtr oleju, filtr powietrza, płyn chłodniczy i płyn hamulcowy. Możesz także liczyć na sprawdzenie układu zawieszenia, hamulcowego, diagnostykę komputerową itd. 

Obowiązkowe badanie rejestracyjne

Przegląd ten musisz zrobić przed upływem daty wskazanej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W przypadku nowych samochodów kierowcy są zobowiązani do przeglądu co roku, jeśli jest to przykładowo taksówka, auto używane w szkole jazdy czy przy przewozie niebezpiecznych rzeczy. Istotna zmiana także  zaszła w opłatach. Obecnie należy uiścić kwotę za usługę jeszcze przed przeglądem, a w przypadku, gdy samochód nie przejdzie weryfikacji opłata nie jest zwracana. Pamiętaj także, że jeśli dysponujesz autem z instalacją gazową, jesteś zobowiązany do okazania zaświadczenia homologacji butli gazowej. Zakres przeglądu obejmuje weryfikację stanu technicznego podobnych elementów, jak w omówionym powyżej niewymaganym prawnie przeglądzie technicznym. Zostanie jednak sprawdzone również oświetlenie, stan bieżników i ich zużycia, prawidłowe działanie klaksonu, pasów bezpieczeństwa. Warto też sprawdzić przed przeglądem, czy na wyposażeniu naszego samochodu są wszystkie wymagane rzeczy, tj.: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy itp. Kolejne kwestie weryfikacyjne to identyfikacja auta: numeru VIN, czyli unikalnego ciągu znaków przypisanego do pojazdu.

Badanie rejestracyjne kosztuje 98 złotych, a w przypadku gdy kierowca zrobi je po terminie naliczona może być dodatkowa opłata. W sytuacji, gdy zostaną wykryte drobne usterki zostaniesz zobowiązany do ich usunięcia w 2 tygodnie. Może jednak zdarzyć się tak, iż wada zostanie uznana za stwarzającą zagrożenie, a my nie przejdziemy pomyślnie przeglądu, dopóki pojazd nie zostanie naprawiony.

Ile kosztuje przegląd samochodu z badaniem?

Chcesz kontrolnie sprawdzić stan Twojego samochodu? Koszty badania różnią się w zależności od zakresu usługi jak i samego pojazdu. Ceny zaczynają się powyżej 100 złotych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *