Prawo jazdy cena

Osiągnąłeś odpowiedni wiek lub chciałbyś coś zmienić w swoim życiu, i planujesz zrobienie kursu prawa jazdy? Sprawdź, co warto wiedzieć przed zgłoszeniem się do szkoły jazdy i ile kosztuje wyrobienie tego dokumentu.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Kategorie prawa jazdy określają jakim pojazdem możesz kierować, a w Polsce jest ich kilkanaście. Najbardziej znane to:

  • Kategoria B czyli na pojazdy osobowe. Należy mieć skończone 18. rok życia.
    Kurs w szkole prawa jazdy kosztuje powyżej 1000 zł do nawet 2500 złotych. Koszty uzależnione są od konkretnej szkoły, a także czy kursant zdecyduje się na dodatkowe, płatne godziny jazdy. Za egzamin teoretyczny zapłacisz 30 zł, a za praktyczny 140 złotych. Inne wydatki to obowiązkowe badanie lekarskie, które potwierdzi naszą zdolność do prowadzenia samochodu – 200 złotych oraz zdjęcia do prawa jazdy – między 15 złotych a 30 złotych. Niestety, to nie koniec kosztów. Odbierając gotowy dokument w urzędzie miasta lub w wydziale komunikacji starostwa powiatowego trzeba uiścić opłatę 100,50 złotych. Całkowite koszty związane z wyrobieniem prawa jazdy kategorii B to orientacyjnie od 1480 złotych do ponad 3000 złotych.
    Zdałeś już egzaminy i czekasz na odbiór prawa jazdy? Status realizacji możesz sprawdzić online: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html
  • Kategoria AM uprawnia do kierowania motorowerem i lekkim czterokołowcem, np. quadem. Co ciekawe, kategorię może zdobyć osoba powyżej 14. roku życia. Orientacyjne koszty kursu, badania lekarskiego i egzaminów wahają się między 850 złotych a 1000 złotych.
  • Kategoria A2 zezwala na jazdę motocyklem, który nie przekracza mocy 35 kW i 15 kW w przypadku motocyklu trójkołowego. Ubiegać się o kategorię mogą osoby powyżej 18. roku życia.
  • Kategoria A dla osób, które chcą prowadzić motocykl bez żadnych ograniczeń mocy itp. Musisz jednak mieć ukończony 24 rok życia i dysponować prawem jazdy kategorii A2. W przypadku, gdy posiadasz tę kategorię co najmniej 2 lata – ukończone 20 lat. Za wszystkie wydatki (kurs, egzaminy itd.) zapłacisz co najmniej 1450 złotych do ponad 2500 złotych.
  • Kategoria C uprawnia do kierowania pojazdami ciężarowymi, których dopuszczalna masa nie przekracza 3,5 tony. Ceny kursów zaczynają się od 2600 złotych, jednak jeśli dysponujesz kategorią D (na autobusy) koszty są niższe.

Jeśli chcesz znaleźć informacje o wszystkich kategoriach i wymogach związanych z ich uzyskaniem sprawdź rządową stronę z aktualnymi danymi: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/kategorie-prawa-jazdy

Czy prawo jazdy jest bezterminowe?

We wcześniejszych latach kierowca, który uzyskał prawo jazdy miał gwarancję, że dokument ważny będzie bezterminowo. W 2019 roku weszły w życie nowe przepisy, na mocy których jesteśmy zobowiązani do wymiany dokumentu maksymalnie po 15 latach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *