Panele słoneczne – cena

W ostatnich latach zauważyć można w naszym kraju zainteresowanie fotowoltaiką. W celu pozyskania energii ze słońca instaluje się specjalne panele na dachu domu lub na terenie przyległym do budynku. Sprawdź, jakie są koszty takiej inwestycji i czy jest to opłacalne.

Co to są panele słoneczne?

Panele słoneczne (kolektory) mogą być niekiedy mylone z fotowoltaicznymi. Różnią się jednak budową i sposobem wykorzystania. Słoneczne służą do wytwarzania energii cieplnej, natomiast fotowoltaiczne generują energię elektryczną.

Zalety paneli słonecznych

  • Trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Panele są pokryte hartowanym szkłem.
  • Inwestycja zwraca się po dłuższym czasie, jednak oszczędność na rachunkach może być znaczna.
  • Pozyskiwanie czystej, naturalnej energii w sposób ograniczający emisję dwutlenku węgla.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż w naszym klimacie wydajność kolektorów spada ze względu na niższy poziom nasłonecznienia. Nie zawsze jednak ekonomicznym rozwiązaniem będzie zwiększenie powierzchni paneli. Wpłynie to nie tylko na wzrost wydatków związanych z inwestycją, ale i na konieczność racjonalnego zagospodarowania większą ilością energii w sezonie letnim. Jednym ze sposobów na wydajniejszą produkcję ciepła jest odpowiedni montaż kolektorów. Zazwyczaj są skierowane na południe, ze względu na silniejsze nasłonecznienie.

Panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika to nazwa procesu pozyskiwania energii elektrycznej z naturalnego źródła, w tym przypadku słońca. Jak zostało wspomniane wyżej, do produkcji niezbędne są panele fotowoltaiczne. Na rynku dostępne są dwa rodzaje ich modułów – monokrystaliczne i polikrystaliczne. Decydując się na taką instalację mamy właściwie gwarancję, że zaspokoi ona zapotrzebowania energetyczne domu. Dodatkową zaletą jest brak konieczności wykonania zmian w konstrukcji dachu.

Ile kosztują panele słoneczne?

Gotowe zestawy fotowoltaiczne to koszt powyżej 10 000 złotych. Planując założenie paneli słonecznych warto zwrócić się do specjalistów, którzy oszacują całość wydatków na podstawie m.in. dotychczasowego zużycia ciepła. Warto również sprawdzić aktualne oferty programów dofinansowań instalacji paneli, które mają zachęcić do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Więcej informacji możesz znaleźć tutaj: https://wysokienapiecie.pl/21408-program-moj-prad-dotacje-instalacji-fotowoltaicznej-przewodnik/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *