Nabijanie klimatyzacji cena

Wielu kierowców nie wyobraża sobie podróży samochodem bez klimatyzacji. Nie dziwi ten fakt ze względu na znacznie lepszy komfort jazdy. Niestety dość często zaniedbujemy kwestie przeglądu klimatyzacji, co skutkuje wysokimi kosztami napraw wskutek zaniedbania.

Co ile trzeba nabijać klimatyzację?

Klimatyzacja jest dużym udogodnieniem dla kierowców, chociaż wiąże się z większym zużyciem paliwa. W przypadku starszych pojazdów nawet o 10%! W pojazdach instaluje się dwa typy klimatyzacji – manualne lub automatyczne. Wbrew pozorom jest jednak w pełni bezpieczna dla zdrowia, o ile pamięta się o regularnym czyszczeniu i dezynfekcji.
Odpowiednie działanie klimatyzacji, czyli chłodzenie wnętrza pojazdu i brak zaparowania szyb, zapewnią również regularne przeglądy. Standardowe sprawdzenie poszczególnych elementów to przede wszystkim wymiana filtru kabinowego, wyczyszczenie i kontrola działania całości. Warto jednak pamiętać, żeby co dwa lata wykonać kompleksowy przegląd, który nie kosztuje dużo. W serwisie najpierw zostanie podłączona maszyna usuwająca czynnik chłodzący, a kolejnym etapem będzie nabicie klimatyzacji.

Najważniejsze elementy klimatyzacji

  • Kompresor (sprężarka) odgrywa najważniejszą funkcję, ponieważ to od jego sprawności, a ściślej odpowiedniego zasysania i tłoczenia czynnika, zależne jest funkcjonowanie całego układu klimatyzacji w samochodzie.
  • Skraplacz schładza czynnik gazowy i zmienia go w ciecz. Jest to dość awaryjna część klimatyzacji.
  • Parownik schładza powietrze.
  • Osuszacz natomiast to nieduży pojemnik wykonany z aluminium, dzięki któremu nie wytwarza się wilgoć w aucie.

Kontrola i serwis układu klimatyzacji

Jeżeli chcesz, by Twoja klimatyzacja działała sprawnie pamiętaj o jej regularnej kontroli i serwisie. Jaka jest różnica? Podczas kontroli sprawdza się wyłącznie kwestię poprawnego działania i ciśnienia urządzenia. W przypadku serwisu klimatyzator i wszystkie jego elementy zostaną wyczyszczone, a w przypadku usterki wymienione.

Pamiętaj także, że poza systematyczną kontrolą klimatyzacja wymaga odpowiedniej eksploatacji. Podstawowa kwestia to regularność używania ze względu na ryzyko zastania się sprężarki. O wadzie tego elementu niekiedy informuje system wyposażony w czujnik, który uniemożliwi włączenie się kompresora. Zadbaj również o właściwie używanie klimatyzacji. Przed jej uruchomieniem przewietrz samochód, a następnie zamknij wszystkie okna. Korzystaj też z urządzenia chłodzenia do odparowywania szyb.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Koszty nabicia klimatyzacji zależne są od warsztatu samochodowego jaki wybierzemy oraz miasta – im większe, tym ceny wyższe. Orientacyjnie zapłacimy od 100 złotych do 350 złotych. Niekiedy cena obejmuje także sprawdzenie szczelności lub uzupełnienie olejem. Warto jednak pamiętać o regularnej wymianie czynnika chłodzącego, ponieważ ewentualne usterki, np. sprężarki, mogą sięgnąć nawet ponad 1000 złotych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *