Morfologia cena

Krew pełni w naszym organizmie ważną rolę. Odpowiada m.in. za rozprowadzanie tlenu, substancji odżywczych i hormonów, usuwa toksyczne i szkodliwe składniki. Ma wpływ na stan naszego zdrowia, dlatego tak istotne jest zadbanie o profilaktykę. Sprawdź, co warto wiedzieć o badaniu krwi i ile kosztuje morfologia.

Morfologia – co to za badanie?

Morfologia to standardowe i popularne badanie. Wyniki pozwalają uzyskać wiedzę na temat ogólnego stanu organizmu, stąd też warto wykonywać morfologię regularnie. Lekarz może także zalecić pobranie w krwi jeśli występuje:

  • Podejrzenie chorób krwi, np. anemii, białaczki, hemofilii.
  • Zaburzenie odporności.
  • Infekcje.
  • Inne, niepokojące objawy jak np. często powtarzające się osłabienie, znaczna utrata wagi czy bóle kostne.
  • Okres ciąży – badanie krwi powinno być wykonane minimum 5 razy.

Wyniki badania powinien zinterpretować lekarz, ponieważ normy mogą się różnić w zależności od wieku, trybu życia, przyjmowanych leków lub chorób, z jakimi zmaga się pacjent.

Anemia

Anemia, niedokrwistość, to jedno z częściej występujących zaburzeń. Wynika z niskiego poziomu hemoglobiny lub krwinek czerwonych, i niekiedy towarzyszy innym chorobom jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, niedobor witaminy B12 czy infekcje grzybicze i wirusowe. Może objawić się w różny sposób, a najbardziej charakterystyczny symptomy to m.in. wypadanie włosów, ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją czy omdlenia.
Leczenie polega na przyjmowaniu suplementów żelaza i witamin z grupy B. Warto także zwrócić uwagę na nasz sposób odżywiania się.

Ile kosztuje morfologia?

Morfologia należy do jednych z tańszych badań. Orientacyjne koszty to od 8 złotych do 15 złotych. Samo pobranie krwi nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o pozostaniu na czczo przez około 12 godzin przed badaniem, które wykonywane jest we wczesnych godzinach porannych. Zazwyczaj wyniki można odebrać już na drugi dzień.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *