Malowanie elewacji – cena

Wygląd zewnętrznych ścian budynku wpływa na ogólną estetykę domu. Jeśli wymaga odświeżenia warto rozważyć malowanie elewacji.

Malowanie elewacji – co to za usługa?

Przed rozpoczęciem malowania należy ocenić stan fasady. Ze ścian musi zostać usunięty, mech, kurz, a w przypadku uszkodzeń konieczna jest naprawa za pomocą np. specjalnego kleju do dociepleń lub zaprawy murarskiej. Warto rozważyć zakup odpowiednich preparatów do czyszczenia, jak biocydu lub odpowiednich impregnatów, jednak jeżeli zdecydujemy się na profesjonalną firmę i ten aspekt możemy powierzyć fachowcom.

Jaką farbę do elewacji wybrać?

W sklepach znajdziemy kilka rodzajów farb, a najpopularniejsze z nich to:

  • Akrylowe: ich spoiwem jest żywica akrylowa, która jest bardzo elastyczna, przez co farba tworzy trwałą i odporną na warunki atmosferyczne powłokę. Są dostępne w wielu kolorach, także tych intensywnych.
  • Silikonowe: główna zaleta to odporność na wodę – pomalowana ściana nie wchłonie

Zasada jest prosta. Rodzaj farby należy dostosować do materiału elewacji. Przykładowo, jeżeli mamy ściany z tynkiem silikonowym, zdecydujmy się też na farbę silikonową. Zachowajmy też rozwagę z kolorem. Popularny ostatnio odcień intensywnej czerwieni nie sprawdzi się do każdego domu, ze względu na efekt optycznego pomniejszenia bryły. Pamiętaj także, że ciemne barwy są lepsze do słabo nasłonecznionych budynków, a jasne gdy natężenie światła jest duże.

Ile kosztuje malowanie elewacji?

Orientacyjne koszty malowania elewacji to między 10 zł a 25 zł za metr kwadratowy. Większość fachowców poleca wrześniowe dni na wykonanie usługi, kiedy to temperatury są najbardziej optymalne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *