Licówki cena

Olśniewająco piękny i zdrowy uśmiech to marzenie większości z nas. Naturalny wygląd zębów może jednak odbiegać od wymarzonego efektu, stąd rosnące zainteresowanie stomatologią estetyczną. Jedną z popularnych metod są licówki. Zanim jednak wybierzesz się do dentysty sprawdź, co warto wiedzieć przed ich założeniem i ile kosztują licówki.

Co to są licówki?

Licówki to niewielkie płytki nakładane bezpośrednio na zęby. Niwelują one przebarwienia i nierówności, a także sprawdzają się jako uzupełnienie ubytku. Polecane są także w przypadku diastemy, czyli pustej przestrzeni między zębami, zazwyczaj siekaczami. Warto jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do założenia licówek, a główne z nich to:

  • Bruksizm – zgrzytanie i zaciskanie zębów wpływające na uszkodzenia zębów
  • Wady zgryzu – w tym przypadku pomocna może okazać się pomoc ortodonty i założenie aparatu.
  • Paradontoza – stan zapalny przyzębia, który powstaje na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Jeśli jednak wymienione wyżej przypadłości Cię nie dotyczą i chcesz zrobić licówki pamiętaj, że przed zabiegiem musisz wyleczyć ewentualne ubytki lub choroby dziąseł. W zależności od Twoich oczekiwań i budżetu możesz wybrać licówki:

  • Kompozytowe – to połączenie kilku materiałów. Licówki z kompozytu należy wymieniać co kilka lat.
  • Akrylowe – są najtańszym rodzaje licówki, jednak ich trwałość i estetyczność w porównaniu do pozostałych nie jest satysfakcjonująca. Utrzymują się na zębach maksymalnie do 2 lat.
  • Porcelanowe – zdecydowanie najbardziej trwałe, nawet do 10 lat. Kolejna zaleta to efekt olśniewającej bieli zębów.

Zakładanie licówek

Często przed założeniem licówki zęby zostają najpierw zeszlifowane, tak aby odpowiednio przylegały, a tym samym wyglądały naturalnie. Pamiętaj jednak, że szlifowanie nie zawsze jest stosowane, a sam proces nie przysparza bólu poprzez zastosowanie znieczulenia. W kolejnym etapie dentysta pobiera odlew, na podstawie którego technik przygotuje licówki dostosowane indywidualnie do pacjenta. Zazwyczaj przygotowanie jak i założenie obejmuje dwie lub trzy wizyty w gabinecie. Po założeniu licówek zęby mogą być przez kilka dni podrażnione, dlatego warto unikać soków owocowych lub warzywnych.

Jak dbać o licówki?

Pielęgnacja licówek jest taka sama jak zasady zachowania prawidłowej higieny jamy. Poza kontrolnymi wizytami u stomatologa pamiętajmy o właściwym szczotkowaniu zębów. Istotne jest także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i stosowanie specjalnych płukanek, które skutecznie usuną resztki jedzenia i bakterii zwłaszcza z trudno dostępnych miejsc. W przypadku licówek dentysta może zalecić płukanki z fluorem. 

Ile kosztują licówki?

Koszty założenia licówek zależne są od materiału jaki wybierzemy. Kompozytowe to wydatek między 300 zł a 500 zł, akrylowe powyżej 250 zł, natomiast cena za porcelanową licówkę sięga powyżej 700 zł. Wszystkie wymienione koszty dotyczą założenia licówki na jednego zęba. Należy także wziąć pod uwagę płatne konsultacje stomatologiczne i ewentualne leczenie przed zabiegiem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *