Kwas foliowy – cena

Kwas foliowy odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Niedobór tej witaminy może jednak mieć poważne skutki dla ciężarnych kobiet, dlatego tak istotna jest suplementacja. Jeśli zastanawiasz się, kto jeszcze powinien zażywać kwas foliowy i ile kosztuje, odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Kto powinien brać kwas foliowy?

Kwas foliowy, nazywany czasem również witaminą B 9, B 11 lub folacyną, usprawnia prawidłowe funkcjonowanie i wzrost komórek w naszym organizmie. Odpowiedni poziom tej witaminy chroni także przed anemią, czyli niedokrwistością.


Jak zostało wspomniane kobiety ciężarne mogą być narażone na niedobory kwasu foliowego. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania w czasie ciąży i chroni dziecko przed wystąpieniem wady cewy nerwowej, np. rozszczepu kręgosłupa.

Oczywiście dieta odgrywa także istotną rolę i nie tylko przyszłe mamy powinny zatroszczyć się o prawidłowy poziom tej witaminy. Na niedobory narażone są też osoby uzależnione od tytoniu lub alkoholu lub przyjmujące niektóre leki. Niski poziom kwasu foliowego może wynikać także z niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Niski poziom kwasu foliowego

Niedobory kwasu foliowego mogą być przyczyną różnych chorób, np. układu krążenia lub układu pokarmowego. Alarmującymi sygnałami jest osłabienie, poczucie zmęczenia, trudności w koncentracji i powtarzające się bóle głowy.

Inne źródła kwasu foliowego

Syntetyczna witamina ma bardzo dobrą przyswajalność, ale nie powinniśmy rezygnować z możliwości włączenia w nasze posiłki produktów zawierających foliany. Są to przede wszystkim:

  • Owoce cytrusowe
  • Zielone warzywa liściaste: jarmuż, szpinak, brokuł itp.
  • Orzechy arachidowe, włoskie
  • Rośliny strączkowe
  • Jeśli jesz mięso – podroby, zwłaszcza wątróbka

Ile kosztuje kwas foliowy?

Kwas foliowy możesz kupić właściwie w każdej aptece. Niektóre suplementy są wzbogacone o żelazo i inne witaminy. Również osoby z nietolerancją laktozy lub glutenu znajdą odpowiedni produkt dla siebie. Jeżeli nie wiesz, jaki preparat wybrać skonsultuj się z lekarzem. Średni koszt kwasu foliowego na miesiąc to od 3 złotych do 60 złotych. Pamiętaj również o odpowiedniej dawce – ciężarnym kobietom zalecana się przyjmowanie 0,4 mg do 1 mg.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *