Krzywa cukrowa

Obecnie jedną z częściej stawianych diagnoz jest cukrzyca. Szacuje się, że już ponad 3 mln Polaków zmaga się z tą chorobą, a liczba ta niestety nie maleje. Profilaktycznym badaniem, który pozwala wykryć nieprawidłowości glukozy jest krzywa cukrowa. Sprawdź ile kosztuje i co warto wiedzieć o cukrzycy.

Co to jest krzywa cukrowa?

Insulina to hormon produkowany przez trzustkę, odpowiadający za obniżanie poziomu glukozy we krwi. Jeśli proces ten zostaje zaburzony i działanie lub wydzielanie insuliny jest nieprawidłowe, rozpoznana zostaje cukrzyca. W zależności od objawów możemy wyróżnić kilka typów tej choroby metabolicznej.

  • Cukrzyca typu 1. Pacjenci głównie skarżą się na częste oddawanie moczu, wypijanie bardzo dużej ilości płynów jak i senność oraz osłabienie. Niepokojące jest także szybkie chudnięcie i rozdrażnienie. U niektórych osób charakterystyczny staje się nieprzyjemny zapach z ust.
  • Cukrzyca typu 2. Objawy są właściwie podobne, ale w przypadku typu drugiego choroba rozwija się bardzo długo, a symptomy nie są tak wyraźne i nasilają się z upływem czasu.

W przypadku zauważenia któryś z omawianych powyższej objawów lekarz może zalecić wykonanie krzywej cukrowej, nazywanej też glikemiczną. Podczas badania zostaje pobrana krew: przed i po wypiciu roztworu glukozy.
Badanie na krzywą cukrową powinny również wykonać ciężarne kobiety między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Jak przygotować się do badania?

  • 12 godzin przed badaniem powstrzymaj się od posiłków i napojów.
  • Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie przychodnia wymaga zabrania ze sobą zakupionej wcześniej glukozy w aptece.
  • Postaraj się zrelaksować. Badanie nie jest bolesne i bezpieczne.

Leczenie cukrzycy

Jeżeli badania zdiagnozują u Ciebie cukrzycę początki mogą być trudne. Cukrzyca wymaga przeorganizowania codziennych nawyków i nauczenia się kontrolowania swojego stanu zdrowia. Warto jednak mieć na uwadze, że z cukrzycą możesz wciąż normalnie funkcjonować i wykonywać aktywność fizyczną. Szczególną wagę należy jednak przywiązać do zaleceń lekarza: sposobu i ilości przyjmowanych leków, badań kontrolnych itp. Istotna jest też odpowiednia dieta: ograniczenie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, i wysoko kalorycznych produktów.

Ile kosztuje krzywa cukrowa?

Krzywa cukrowa jest tanim badaniem profilaktycznym. Koszty wahają się między 15 złotych a 30 złotych w zależności od kliniki jak i miasta. Zazwyczaj wyniki możesz odebrać już na drugi dzień.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *