Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Planując wyjazd do krajów spoza Unii Europejskiej konieczne może okazać się posiadanie paszportu. Zastanawiasz się, jakie formalności i koszty wiążą się z wyrobieniem tego dokumentu? Sprawdź nasz poradnik.

Gdzie i jak wyrobić nowy paszport?

Nie musisz wybierać się do miasta, w którym jesteś zameldowany, co gwarantuje nowelizacja przepisów. Wniosek paszportowy można więc złożyć w dowolnym urzędzie paszportowym – w kraju i jak za granicą. 

Pamiętaj jednak, że punkty paszportowe przeżywają prawdziwe oblężenia tuż przed sezonem urlopowym. W efekcie samo oczekiwanie na złożenie wniosku zajmuje nawet kilka dni! Zależy Ci na czasie? Rozważ wyrobienie paszportu w mniejszym mieście. Przykładowo, mieszkańcy Wrocławia często wybierają leżący nieopodal Wałbrzych lub Legnicę, gdzie czas oczekiwania w kolejce jest znacząco krótszy.

Sam proces składania wniosku nie jest skomplikowany. Uprzednio wcześniej należy zrobić zdjęcia do dokumentu. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć, poza wspomnianymi zdjęciami, dowód osobisty lub paszport, którego termin ważności upływa, oraz ewentualne dokumenty poświadczające prawo do skorzystania z ulg.

Na odbiór dokumentu należy poczekać do 30 dni, a czas ten może się wydłużyć w przypadku wniosków złożonych za granicą. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość sprawdzenia online, czy paszport jest gotowy do odbioru. W tym celu należy wejść na stronę internetową Ministerstwa Cyfryzacji: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy

Koszty wyrobienia nowego paszportu

Dla osoby dorosłej:

  • Nieposiadającej żadnych ulg i zniżek: 140 zł
  • Do 26. roku życia, która ma status studenta: 70 zł.

Dla dzieci:

  • Do 3. roku życia: 
  • Od 3. do 13. roku życia: 60 złotych.
  • Od 13. do 17. roku życia: 140 złotych

W przypadku posiadania Karty Dużej Rodziny możemy liczyć na rabat, czyli opłaty wyniosą za dziecko do 13. roku życia 15 złotych, natomiast powyżej tej granicy, do 25. roku życia 35 złotych. Skorzystają na tym również sami rodzice i ich opłata skarbowa wyniesie tylko 70 złotych. 

Bezpłatne wyrobienie paszportu:

  • Osoby, które ukończyły 70. rok życia.
  • Pensjonariusze domów opieki społecznej i zakładów opiekuńczych. 

Opłatę należy uiścić w odpowiednim punkcie paszportowym (zazwyczaj płatność wyłącznie gotówką) lub przelewem. Dane znajdziemy na stronie właściwego urzędu, natomiast pokwitowanie wpłaty należy dołączyć do wypełnionego wniosku paszportowego. 

Poniżej znajdziesz strony internetowe urzędów paszportowych uwzględniającą największe miasta w Polsce:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *