Gastroskopia cena

Gastroskopia to profilaktyczne badanie, które budzi wiele wątpliwości wśród pacjentów. Odgrywa jednak bardzo ważną rolę w diagnostyce, dlatego nie sugerujmy się często wyolbrzymionymi opiniami o bolesności tego badania.

Co to jest gastroskopia?

Podczas gastroskopii lekarz wprowadza do przełyku specjalny przewód rejestrujący obraz wewnętrznych organów. Nie ma powodów do obaw, badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, a pewną trudność może stanowić jedynie przełknięcie aparatury. Stosowanie lidokainy nie tylko uśmierza ból, ale i hamuje odruch wymiotny, więc skupienie uwagi na sugestiach lekarza i świadome oddychanie, sprawi że odczujemy jedynie niewielki dyskomfort.
Gastroskopia pozwala ocenić lekarzowi stan naszego żołądka, przełyku i dwunastnicy, a tym samym potwierdzić lub wykluczyć choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Kiedy zalecane jest wykonanie gastroskopii?

Skierowanie na badanie możesz otrzymać w przypadku występowania niepokojących objawów takich jak:

  • Bóle w nadbrzuszu.
  • Nudności.
  • Zgaga.
  • Refluks.
  • Wymioty ze śladami krwi.

Warto także pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do badania. Na co najmniej sześć godzin przed gastroskopią zrezygnuj z posiłków, a po wykonanej gastroskopii odczekaj dwie godziny, aż ponownie zjesz i napijesz się.

Jakie rozpoznania są możliwe po wykonanym badaniu?

Jak zostało wspomniane gastroskopia pozwala wykryć ewentualne choroby przewodu pokarmowego. Jedną z częściej diagnozowanych przypadłości są wrzody żołądka i dwunastnicy. Przyczyną jest tzw. nadkwasota, czyli nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych. Charakterystycznym objawem może być ból po jedzeniu, niekiedy pojawia się także zgaga i nudności. Leczenie nie jest trudne i polega na przyjmowaniu leków oraz zachowaniu prawidłowej diety. Pacjentom zaleca się też naturalne metody, czyli picie zielonej herbaty lub naparu z rumianku.
Obecnie sporadycznie przeprowadza się operację na wrzody, jednak zaniedbanie wizyty u lekarza i podjęciu odpowiednich kroków może spowodować poważne komplikacje.

Ile kosztuje to badanie?

Badanie jest refundowane przez NFZ, jednak jeśli chcesz wykonać go szybciej możesz umówić się na prywatną wizytę. Orientacyjne koszty wahają się między 200 zł a 300 zł, a za konsultację poprzedzająca gastroskopię zapłacisz od 100 zł do 150 zł.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *