Europaleta cena

Europalety, choć kojarzone głównie z branżą transportową, stały się jednym z gorących trendów wnętrzarskich. Za ich pomocą możemy w prosty i tani sposób wyczarować oryginalne meble lub dodatki, które podkreślą nowoczesny styl mieszkania. Szukasz inspiracji i zastanawiasz się nad kosztami? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest europaleta?

Europaleta to specjalny rodzaj palet spełniający określone wymogi europejskie (po boku widnieje oznaczenie UE). Każda z nich ma wymiary 1200 mm x 800 mm. Zazwyczaj są wykonane z sosny. Drewno te ma przyjemny zapach i używane jest głównie w stolarce, ze względu na swoją wytrzymałość.

Europalety – aranżacja wnętrz

Europalety świetnie sprawdzą się do tworzenia własnych mebli. Drewno z jakiego są wykonane jest ekologiczne, trwałe, a możliwość ich swobodnego wykorzystania uwalnia kreatywność. Kolejną zaletą jest ich wytrzymałość – utrzymują nawet do 1 tony!
Najpopularniejsze pomysły do domu na meble z europalet to m.in rama łóżka, regał, komoda, stolik kawowy, a nawet krzesła i siedziska.

Własnoręcznie stworzone meble to świetny pomysł do podkreślenia charakteru nowoczesnych wnętrz. Sprawdzą się zwłaszcza w stylu rustykalnym, vintage czy prowansalskim. Wykonanie nie jest trudne. Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie europalety. Można do tego użyć papierów ściernych, jednak za pomocą szlifierki będzie zdecydowanie szybciej i wygodniej. W przypadku, gdy tworzony przez Ciebie mebel będzie do użytku zewnętrznego np. na taras, konieczna stanie się impregnacja. Co można jeszcze zrobić z europalet? Właściwie wszystko: komfortową budę dla psa, kwietniki, altanki, leżaki, kompostownik, organizery na narzędzia do ogrodu.

Jaką wybrać farbę i impregnat do drewna?

Do mebli najczęściej wybierana jest farba kredowa. Ma dość gęstą konsystencją, więc jeśli chcesz uniknąć widocznych śladów pędzla, dobrze jest po rozprowadzeniu farby wyrównać ją wałkiem. Pamiętaj jednak, że dość szybko schnie, dlatego najpierw przygotuj odpowiednie materiały, tak aby malowanie szło sprawnie. W sklepach znajdziesz kilka rodzajów farb kredowych:

  • Mineralne
  • Kazeinowe
  • Klejowe
  • Magnetyczne
  • Żywicowe

Producenci oferują także farby kredowe do konkretnych zastosowań. Przykładowo, te do starego drewna świetnie kryją i dodatkowo pielęgnują drewno, a zewnętrzne mają specjalistyczny skład chroniący przed czynnikami atmosferycznymi.

Trwałość i odporność zagwarantuje natomiast odpowiedni impregnat do drewna. Możemy wybrać ochronno-gruntujący, który sprawdzi się w budowie np. altanek, lub ochronno-dekoracyjny. Ten drugi również chroni przed czynnikami zewnętrznymi, ale dodatkowo nadaje piękne wykończenie – satynowe lub matowe. Impregnaty aplikuje się za pomocą pędzla, a w przypadku dużych powierzchni metodą natryskową.

Ile kosztuje europaleta?

Ceny nowych europalet wahają się między 25 zł a 90 zł za sztukę, natomiast używane to wydatek ponad 15 zł. Możesz kupić je w składach drewna lub w składach budowlanych, także online.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *