Badanie na boreliozę – cena

Wizyta w parku lub lesie naraża nas na ukąszenie kleszcza, jednak biorąc pod uwagę statystyki, tylko nieliczne ugryzienia powodują boreliozę. Nie ma powodów do obaw, gdy pasożyt zostanie usunięty z naszego w sposób bezpieczny, ale zachowajmy rozwagę i obserwujmy nasze ciało. Jeśli zauważysz zmiany skórne lub pogorszenie samopoczucia skontaktuj się z lekarzem, który może zalecić badanie na boreliozę. Jak wyglądają testy i ile kosztują? Sprawdź.

Co to jest borelioza?

Borelioza to chorobą zakaźna, której głównym czynnikiem jest bakteria przenoszona przez kleszcze. Oczywiście, prawidłowe usunięcie kleszcza znacząco minimalizuje wystąpienie boreliozy, jednak nawet jeżeli pasożyt zostanie odczepiony od skóry, należy obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli zauważymy, że skóra zrobiła się zaczerwieniona i powiększa się, niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu. Może to być tzw. rumień wędrujący, czyli toksyczna lub alergiczna zmiana.

Innymi niepokojącymi objawami mogą być stany podgorączkowe lub gorączka, osłabienie, wyczuwalne węzły chłonne oraz bóle mięśni, kości i stanów. Warto mieć na względzie, że borelioza może ujawnić się dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach. W przypadku podejrzenia choroby zaleca się specjalistyczne badania. Jednym z nich jest dwuetapowy test serologiczny, jednak nie daje jednoznacznej diagnozy, stąd też przeprowadzane są inne, dodatkowe badania.
Najczęściej wykonuje się test ELISA, ale ma niską skuteczność (40%) lub Western Blot (wiarygodność 90%), na którego wyniki czeka się dość długo, bo minimum kilka tygodni. Boreliozę leczy się antybiotykami, np. amoksycyliną lub dokscyliną, i jeśli zostanie wykryta na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalna.

Warto także pamiętać o odpowiednim usunięciu kleszcza, jeśli zauważymy jego wystąpienie na naszej skórze. W tym celu należy za pomocą pęsety lub specjalnego lassa, który możesz kupić w aptece, usunąć insekta w kierunku jego wkłucia. Niewskazane jest smarowanie tłuszczem i stosowanie domowych sposobów. Po usunięcia kleszcza wystarczy dokładnie umyć ręce, a miejsce ugryzienia przemyć środkiem dezynfekującym, na przykład Octaniseptem. Przez miesiąc warto co jakiś czas sprawdzać, czy nie pojawiły się zmiany skórne.
Istotna kwestia to także zapamiętanie prostych zasad przed wyjściem do parku czy lasu w sezonie występowania kleszczy, czyli od kwietnia do października. Możesz stosować specjalne preparaty odstraszające kleszcze, polecane jest także picie naparów z czystku. Nie zapomnij również, żeby po powrocie do domu obejrzeć swoje ciało, szczególnie okolice pach, pachwin i fałd skórnych.

Ile kosztuje badanie na boreliozę?

Omawiane powyżej badanie serologiczne nie jest refundowane przez NFZ. Najpopularniejsze testy to:

  • ELISA: od 40 zł do 70 zł.
  • Western Blot: od 150 zł do 350 zł.
  • PCR: od 150 zł do 180 zł.

Do kosztów należy doliczyć konsultacje lekarskie i ewentualne inne badania, np. krwi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *